İleri Yaş Gebelik Riskleri Nelerdir?

0
7496

Yapılan araştırmalara göre özellikle son yıllarda kadınların iş ve sosyal hayata daha fazla tutunması beraberinde gebe kalma planlarını erteleme ve buna bağlı yaşanan sorunları getirmektedir. İş ve sosyal yaşantısını ön planda tutan bayanlar eski oranla evlilik yaşını oldukça yukarıya çekmişlerdir. Buna bağlı olarak ta hamile kalma yaşı da artmıştır. Ancak üzülerek söylemek gerekirse bu gebe kalma yaşının geciktirilmesi kadınlarda gebelik oluşum şansını azaltmakta ve önemli sağlık problemlerine de neden olmaktadır.

İleri yaş gebelik ile anlatılmak istenen 35 yaş ve sonrasında yaşanan gebeliklerdir. Özellikle de 40 yaş üstünde oluşan gebelikler oldukça riskli görülür ve anne adayları yakın takibe alınır. Yaşanabilecek muhtemel riskler şu şekilde ifade edilmektedir;

  • Anne yaşının ilerlemesi sebebiyle bebeğin kromozomal anormalikleri artabilir ve bu da düşük riskini tetikler. Normal hayatla örtüşmeyen derecede anormalik olması durumunda bebeğin hayatta kalma şansı zaten yoktur.
  • İleri yaş gebeliklerde doğumla sonuçlanabilen bebeklerde down sendromu görülme olasılığı yüksektir.
  • Normal şartlarda bile oluşabilen rahim dışında tutunmuş sperm ile oluşan dış gebelik riski ileri yaş gebeliklerde daha fazla görülür.
  • Anne adayında ileri yaşa da bağlı gelişen yüksek tansiyon ya da diyabet rahatsızlıkları oluşmuş gebelikte bebek hayatı için tehdit oluşturabilir.
  • Normal yolla gebe kalınamaması halinde tüp bebek tedavisi zorunlu bir hal alabilir.
  • İleri yaş gebeliklerde bebeğin rahim duvarına yerleşirken ya da buradan ayrılırken normale göre daha fazla kanama oluşması anne hayatı için risk oluşturabilir.
  • Anne adayının yaşının ilerlemiş olması kalp ve damar rahatsızlıkları, kan dolaşımı sorunları bebekte gelişim bozukluklarına neden olabilmekte ve fetal problemler doğurabilmektedir.
  • Tüm bu sayılan riskler aynı zaman erken doğum yaşanma ihtimalini de yüksek tutar.

İleri Yaş Gebelik Risklerini Önleme Yolları

İleri yaşlarda gebe kalmak isteyen kadınların gerekli tedbirleri önceden alabilmeleri için mutlaka hamile kalmayı düşündüklerinde doktora görünmeleri gerekmektedir. Doktorların gerekli gördükleri kan ve idrar tahlilleri sonucunda gebe kalınmasında bir sakınca görülmeyen kadınların bu sürece girmeleri hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için büyük bir önem taşımaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here