Hamilelikte İştahsızlık Nedenleri Nelerdir?

0
9220

Hamileliğin başlangıcında hemen hemen her kadın iştah bozukluğu ve beraberinde gelen mide bulantısı, kusma, yemek kokularına karşı hassasiyet ve halsizlik yaşamaktadır. Yaşana tüm bu hamileliğin ilk şikayetleri yeni bir döneme giren anne adayları için zor geçen günler anlamına gelmektedir ve yemek yeme isteğini azaltır. Özellikle yemek kokularına karşı duyarlı olunması alınan kokular sonrası mide bulantısı da yaptığı için iştah durumunu iyice kapatmaktadır. Bazı anne adaylarında hamilelik döneminde ağız içine gelen acımsı bir ta ve kötü koku olduğu söylenmektedir. Bu durumu yaşayan hamilelerde de iştah kesilmesi söz konusu olmaktadır. İştahsızlık beraberinde kilo kaybını getirir ve böyle bir durumda anne adayları bebeklerini besleyemediklerini düşündükleri için kendilerini suçlu ve bebeklerine karşı mahcup hissederler. Bu erken dönem hamilelik şikayetleri yaklaşık 12 hafta kadar devam etmektedir.

Hamilelikle İştahsızlık Nedenleri Nelerdir?

Gebeliğin ilk dönemlerinde yaşanılan iştahsızlık normal karşılanabilirken uzun süren ve ilerlemiş hamileliklerde de devam eden iştahsızlık olması halinde mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Yaşanılan bu iştahsızlık nedenlerine bakacak olursak şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • Hormon değişikliklerinin hamilelik döneminde yaşanması bebeğin büyümesi ve gelişimi için çok önemlidir. Değişimler rahmin büyümesine neden olurken diğer yandan da iştahsızlığa neden olur.
  • Aşırı sinirlilik hali de gebelik döneminde iştahsızlığa ve arkasında halsizliğe neden olmaktadır.
  • Mide bulantıları iştah kesilmesinin en önemli nedenlerindendir. Mide bulantısı yaşayan kişiler kusmada yaşıyorsa ve bu sıklıkla oluyorsa sıvı kaybına neden olacağı için tehdit oluşturur. Böyle bir durumda tıbbi destek alınması gerekmektedir.
  • Kabızlık hamilelikte yaşanan en büyük sıkıntılardandır. İlerlemiş hamileliklerde bebek büyüdüğü ve bağırsaklara baskı yaptığı için anne adayı tokluk hisseder ve iştahı azalır. Aynı zamanda alınan demir içerikli ilaçlar da dışkıda sertleşmeye bu da kabızlığa neden olarak iştah keser.

Hamilelikle İştahsızlık İçin Yapılabilecekler

  • Ana öğünler iştahsızlık dolayısıyla yemenize engel olacağı için sık sık ara öğün alınmasında fayda görülmektedir.
  • Yemeklerinizi yerken kekik ya da taze nane ile süslerseniz iştah açılmasına yardımcı olacaktır.
  • Stresten uzak durup kendinizi fazla yormamalısınız.
  • Açık hava yürüyüşleri oksijen alımını çoğaltır ve iştah açılabilir.
  • Kabızlıkla mücadele için lif içerikli meyve tüketilmesi uygun görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here