Hamilelikte Adet Görülür Mü?

0
3640

Hamilelik döneminde adet görülüp görülmediği birçok kadının aklını karıştıran önemli bir sorudur. Normal şartlarda kadınların en son geçirdikleri adet kanaması biter ve sonraki günlerde yumurtlama döneminde hamile kalınırsa zaten bir daha adet kanaması oluşmaz. Hamilelik başlangıcı adet kanamasının sonlandığını gösterir. Zaten adet kanaması denilen olay rahim içinde hamileliğin oluşması için yapılan ön hazırlığın hamile kalınmaması halinde kendini yenilemek için dışarıya atılmasıdır. Böyle düşünüldüğünde hamile bir kadının adet görmesinin mümkün olmadığı da ortaya çıkmış olur.

Bazı durumlarda hamilelik başladıktan sonra yerleşme kanaması dediğimiz bebeğin anne rahmine yerleşmesi sırasında oluşan kanalar olabilir. Ya da farklı sebeplerle hamile kalındıktan sonra bir kaç ay hafif kanamalar yaşanabilir. Hamile olduğunu bilmeyen kadınlarda bu durum sanki düzensiz adet görüyorlarmış yanılgısı yaratır ve bu sebeple hamileliklerini çok geç fark ederler. Tüm bu anlatılar değerlendirildiğinde kadınların ne olursa olsun hamile olabilecekleri tereddüdü yaşamaları ve gerekli tedbirleri almaları önerilmektedir. Yaşanan bu durumların genetik bazı faktörlerden kaynaklandığını da söyleyen uzmanlar aile geçmişinde bu ve benzeri durumlarla karşılaşan kişilerin daha dikkatli olması gerektiğini belirtmektedir.

Üstüne Adet Görme Nedir?

Üstüne adet görme, üste regl olma gibi sözlerle ifade edilen olay kadınların hamile olduklarında adet görmeye devem ettiklerini belirtmeleridir. Hamile kalmayı çok isteyen kadınlar ve ya hamile kalmaktan korkan kadınlar adetlerinde düzensizlik yaşadıklarında hemen endişeye kapılırlar. Bazı durumlarda hamile olmadıkları halde hamile olduklarını sanıp sonrasında yaşadıkları adet kanamalarını da hamileyken yaşadıklarını zannederler. Bu durumu da üstüne adet gördüm diye anlatırlar. Ancak denildiği gibi oluşan bir hamilelikten sonra doğum gerçekleşmediği müddetçe düzenli adet kanaması meydana gelmez. Hatta çoğu kadın emzirmeye devam ettiği süre boyunca adet olmaz. Bu durumu da sütün korudu şeklinde ifade ederler.

Kısaca özetlemek gerekirse hamilelikte adet görülür mü sorusuna verilecek net bir cevap vardır oda hayır olur. Hamilelik döneminde bazı kanamalar yaşanabilir ancak bunlar kadınların her ay periyodik dönemlerde yaşadıkları adet kanamaları ile karıştırılmamalıdır. Hamile olan kadında olmayan kadında bir sağlık sorunu nedeniyle kanama yaşayabilir. Bu durumda adet kanaması değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here