Hamilelik Krampları Nelerdir? Hamilelik Krampları ile başa çıkma yöntemleri

0
4777

Hamilelik döneminde yaşanan kramplar özelikle 2. ve 3. aylara girildiği dönemde artış göstermektedir. Kasların istemsizce hareket etmesi ve kasılması sonucu oluşan kramplar hamilelik döneminde olmasa bile normal zamanlarda kişilerde rahatsızlık uyandırır. Hamilelik krampları bazen kısa süreli olup kendiliğinden geçerken bazıları sık aralarla kendini gösterir ve uzun sürebilir. Anne adaylarını uykularından uyandıracak derecede şiddetli olan krampların nedenleri de değişiklik göstermektedir.

Krampların Nedenler Nelerdir?

Kramplar kasların ani gerilmesi sonucu meydana gelmektedir. Ve bu ani gerilmelerinin nedenleri potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerin vücuda alımında eksikli olması halinde yaşanabilir. Bu dönemde alınan minareler hem anne hem de bebeğin eksiklerine gideceği için daha düzenli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

Yaşanan hamilelik krampları çoğunlukla karın, bacak ve kalçada meydana gelir. Bacak krampları çoğunlukla yatar pozisyonda olunduğunda olduğu için uykuları bölen acılı kramplar yaşanabilir. Bunun nedeni gece kan dolaşımında azalma olması ve bu sebeple kaslara yeteri kadar oksijen gidememesidir. Bunun yanında vücudun ağırlaşmasıyla bacaklara normalden fazla yük bindiği için dolaşım sisteminde sorun oluşabilir ve kramplar meydana gelebilir.

Ayrıca hava sıcaklıklarının artması ya da düşmesi, vücutta su eksikliği, kasların aşırı yorulması, kilo alımında dengesizlik gibi nedenlerde krampları beraberinden getirmektedir.

Krampların Oluşmasını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Krampların oluşmasının önüne geçmek için bazı önlemler alınabilmektedir. Bunları sıralayacak olursak liste şu şekilde oluşur;

  • Su tüketimine dikkat edilmeli ve vücudu susuz bırakmamalıdır.
  • Vücudu zorlamayacak egzersizler yapılmalı ve hafif tempolu yürüyüşler önerilmektedir.
  • Ayakta kalış sürelerinin fazla uzun tutmamalıdır.
  • Uykuya geçiş öncesinde de hafif egzersizlerle vücut hareketlendirilmelidir.
  • Yatakta yatış pozisyonu sol tarafa doğru yan yatış olmalıdır.
  • Belirli aralıklarla ayak ve baldır masajı yapmanı rahatlamanıza yardımcı olabilir.
  • Ayaklar yere tam basmadan salanlı vaziyette oturulmamalıdır.
  • Beslenme programında magnezyum, potasyum ve kalsiyum içerikli besinlere ağırlık verilmeli ve lif oranı yüksek yiyecekler seçilmelidir.
  • Varis problemi yaşayan kişilerde vaziyetin ilerlememesi için varis çorabı kullanımı uygundur.

Kramp Anında Nasıl Hareket Edilmelidir?

Kramplar aniden meydana geldiği için zorlayıcı ve can yakıcı olabilir. Böyle bir durumda bacak ve ayaklara kramp girmişse bölgeyi biraz gerdirip hafif masaj yaparak geçirmeye çalışabilirsiniz. Karın bölgesi krampları için ıslatılmış ılık bir havlu sarılarak rahatlatma yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here