Bebeklerde Horlama Nedenleri Nelerdir? Önleme Yolları Nelerdir?

0
3462

Bebeklerin normal yetişkinlere göre daha sesli bir şekilde uyudukları görülmektedir. Bu sık rastlanılan durum normaldir. Çünkü yetişkin bireylerde solunum yolları daha gelişmiştir ancak bebeklerin yetişkinlere göre daha dar olan nefes borusu ve devamında solunum yolları gürültülü uyumaya neden olmaktadır. Bunun yanında bir de bebeklerde salgılanan mukus salgısı nefes yolunda daha da daralma yaratacağı için gürültü daha da artmaktadır. Tüm bu hususlar değerlendirildiğinde bebeklerin hırıltılı ve gürültü çıkararak uyumaları doğaldır.

Ancak bebekte uykusu sırasında normalden daha fazla duyulan bir hırıltı ve nefes almasında güçlük çektiği görülüyorsa kendi seyrine bırakılmamalı ve mutlaka kontrol edilmelidir. Bu yüksek sesli horlama gürültüsü bebeğin nefes yollarında bir tıkanıklığı ve nefes alamadığını işaret ediyor olabilir ve bu çok önemli bir sorundur. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde panik yapmadan bebeğinizi rahatlatacak uygulamalara yönelmenizde fayda vardır. Bunun yanında bebeğinizin bu ve benzeri durumları yaşamaması için önceden alınabilecek tedbirlerle korumasını sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde Horlama Nedenleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bebekler horlama nedenleri değişiklik gösterebilmektedir. Bunların değerlendirilmesinde en sık karşımıza çıkanlar şu şekilde sıralanır;

  • Doğuştan gelen bir burun kemiği eğriliği
  • Geniz eti varlığı ve büyüme olması
  • Gırtlak yapısının zayıf olması
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Nefes yolu darlığı

Bebekler Horlama İçin Alınabilecek Önlemler

  • Öncelikle bebeğinizin burnu her zaman temiz tutulmalıdır. Bebeklerde burun tıkanıklığı için çözüm olabilecek doktorların önerdiği spreyler ve ya özel tasarlanmış burun emicileri kullanılabilir.
  • Bebek odasında bulunan havanın aşırı kuru olması da bebekte rahatsızlık meydana getirebilir. Bu sebeple bebek odaları sık sık havalandırılmalı ve odanın nem dengesinin korunması için buhar makinelerinin kullanılması uygun görülmektedir.
  • Burun tıkanıklığı yaşayan bebeklere buhar makinesi ile hava verilerek rahatlatılabilirken, sıcağa yakın ılıklıkta bir su ile banyo yaptırmakta burun tıkanıklığına iyi gelmektedir.
  • Bebeklerde bir horlama nedeni de alerjiye bağlı etkiler olabilir. Bu etkilerin neler olduğu baştan tespit edilir ve bebeğin uyuduğu ortamdan uzaklaştırılırsa horlama sorunu engellenmiş olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here