Bebek ne zaman sütten kesilir? Bebek sütten nasıl kesilir?

0
10389

Bebeklerde kendi düzenlerine alışma süreçlerinde belirli bir sıralama izlenmesi gerekmektedir. Bu sürecin başında ilk olarak sütten kesilmesi geldiği söylenebilir. Çocuğu sütten kesilme döneminde kendisini güvensiz hissetmesi normaldir. Uzun süredir alışmış olduğu beslenme düzeninden bir anda vazgeçmek çok kolay olmayacaktır. Bu sebeple bu süreçte anneye önemli bir görev düşmektedir. Annelerin bebeklerinin son dönemlerdeki emme sıklığını görüp duygusal davranmaları ve acaba sorusuna düşmeleri bebeklerin daha çok kafasını karıştıracağı için annenin doğru zamanda ve net tavırla bu kararı alması gerekmektedir.

Sütten Kesme İçin Doğru Zaman Hangisidir?

Bebeklerde emme süreleri çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Anne sütünü hiç emmeyen bebekler olduğu gibi yaşı ilerlemesine rağmen emmeyi bırakmayan çocuklarda olabilmektedir. Bu nokta dikkat edilmesi gereken 30 ayını doldurmuş bebeklerde emme eyleminin sadece alışkanlık olduğunun unutulmaması olacaktır. Annesini emince besin almayan ve güven bağıda oluştuğu için emmeye gerek duyulmayan bu dönemde bebeğin emzirilmemesi daha uygundur. Emzirme döneminin bitirilmesi bebeğin 24-25 aylık olduğu dönem olmalıdır. Bu dönemde bebek daha çok acıktığı için daha çok emmek ister anne bu yanılgıya düşmeden sütten kesme kararı vermelidir. Bu süre en fazla 30. aya kadar uzayabilir daha fazlası doğru olmaz. Bebekler ne kadar zorlanırsa zorlansınlar en fazla 4 hafta sonra emme isteğinden vazgeçeceklerdir. Bu dönemde en önemli olan bebekle her zamanki gibi ilgi ve alakayı devam ettirmek olmalıdır.

Sütten Kesme Yöntemleri Nelerdir?

Azaltarak Sütten Kesme: Modern toplumlarda en çok tercih edilen ve en doğru olduğu düşünülen yöntemdir. Emzirme yavaş yavaş azaltılarak adım adım bırakılır. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken bebeğin emme isteği duyacağı vakitlerde ilgisini farklı şeylere çekmektir.

Bir Anda Sütten Kesme: Bu yöntemin uygulanabilmesi için bebeğin 1 yaş ve üstünde olması başka gıdalarla beslenebilir olması gerekmektedir. Bebeğin duygusal durumu düşünülürse çok doğru bulunmamaktadır.

İğrendirme: Birden sütten kesme yönteminde tercih edilen bir uygulamadır. Anne memesi şekli ya da süt tadı bozularak bebeğin istememesi hedeflenir. 6-12 ay aralığında ki gruba uygundur.

Bebekten Ayrılma: Bu yöntem aslında önerilmeyen bir yöntemdir. Annenin emmeyi unutması için bebekten ayrılması bebek için daha büyük duygusal bozukluklara neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here