Bebek Ev Kazaları. Bebeklerin Ev Kazalarının Nedenleri Nelerdir?

0
4629

Yapılan araştırma sonuçlarına göre bebeklerde ölüm nedenlerinin ya da sakatlanma nedenlerinin büyük bir kısmına ev kazalarının neden olduğu söylenmektedir. Ölümle sonuçlanan ev kazaları bebek ölüm nedenleri sıralamasında ilk 5. sırada gösterilirken bunların içinde de düşme sonucu oluşan kazalar ilk sırada bulunmaktadır. Dünya genelinde yaşayan her dört çocuğun bir tanesi yıl içinde bir ev kazası sebebiyle hastaneye getirilmiş ve tedavi altına alınmıştır.  Bu genel tablo göz önüne alındığında anne ve babalara büyük görevler düştüğü söylenebilir. Aileler bebeklerin ve çocukların ev kazaları yaşamamaları için ya da yaşanan kazaların etkilerini en aza indirebilmek için alınabilecek önlerler konusunda bilinçlendirilmesi ve gereken eğitimin verilmesi oldukça önemlidir.

Ev Kazalarının Ana Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerin en fazla karşılaştığı ev kazaları düşme başta olmak üzere, tıkanma, boğulma, su ile haşlanma, zehirlenme, ateşe temas sonucu yanma, temizlik malzemelerini içme, besin zehirlenmesi ve ilaç zehirlenmesi şeklindedir. Tüm bu kazaları oluşmasının en baş nedeni aslında bebeklerde ve çocuklarda bulunan merak duygusudur. Çevresinde olup biteni yeni yeni anlamaya başlayan bebekler ilgilerini çeken her şeye yönelirler ve kendilerine zarar verebileceğini düşünmeden hareket ederler. O anda onları koruyup kollayacak bir yetişkin yoksa ve gerekli tedbir alınmamışsa bu hareket kazayla sonuçlanır. Bu ana nedenin yanında faaliyetlerini tamamlamaları için el ve ayak becerilerinin az olması, orantısız vücut ölçüleriyle kolay sıkışabilmeleri, baş bölgesinin daha ağır olmasından dolayı kolay düşebilme, yüzme bilmeseler bile derin ya da sığ demeden su birikintilerine atlayabilme cesaretleri de bu kazalara neden olmaktadır.

Bebeklerin Ev Kazalarına Uğramamaları İçin Nasıl Önlemler Alınmalıdır?

  • İl olarak söylenmesi gereken araba içerisinde asla bebeğin kucakta taşınmamasıdır.
  • Bebek boynuna ya da yakasına ona zarar verebilecek zincir kolye ve iğne benzeri aksesuarlar takılmamalı.
  • Bebekler mutlaka kendi başlarına yatmalı. Kendi yanınıza yatırdığınız bebeği uyku halinde farkında olmadan havasız bırakabilirsiniz.
  • Ev içinde bulunan bütün prizlerin kapaklı olmasını sağlayın.
  • Koparıp boğazına kaçırabileceği ya da düştüğünde kendisine zarar verebilecek yiyecek içecekleri 3 yaşına girmeyen bebeklere vermeyin.
  • Tehlikeli temizlik malzemeleri ve ilaçları bebeklerin ulaşabileceği yerlere koymayın.
  • Kayma ihtimali olan halı ve paspas altları kaymaz bantlarla bantlanmalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here