Aşerme Nedir? Aşerme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
7615

Halk arasında gebelik geçirmiş olan tüm kadınlar aşerme konusunda yeni hamile olan bayanlara kendi hikâyelerini anlatıp bazen de korkmalarını sebep olurlar. Oysa bu durum kişiden kişiye değişkenlik gösterir.  Bazı hamile anneler kış ortasında çileği veya eriği isterken, kimisi yazın portakala istek duyabilirler. Bunun nedeni gebelik süresince değişen hormonlar ve kan şeker dengelerinin değişmesiyle orantılıdır. Aşerme süresi genellikle gebeliğin ilk 3 ayı içinde ortaya çıkmaktadır.  Mide bulantıları ve kusmalar her gebelikte değişkenlik gösterebilir. Kimi gebe hiç bulantı ve kusma yaşamazken kimisi ise gebeliğin sonuna kadar bu şikâyetlerden yakınabilmektedir. Yapılan bazı araştırmalarda meydana gelen bulantı ve kusmalar annenin toksin riski yüksek olan gıdaları yemesine engel olmaktadır. Ayrıca aşerme yaşayan kadınlar düşük yapma riskini çok az taşırlar.

Aslına bakılırsa aşerme anne ve bebeği bazı olası risklerden koruyan vücudun verdiği mükemmel bir savunma şeklidir. Örneğin; çoğu gebelikte anneler kahveye karşı tiksinti hissedeler. Bunun nedeni kahvede bulunan tabi zehirlerden dolayıdır ve bunlardan bir tanesi ise kafeindir. Bunun haricinde çoğu hamile anne et, tavuk, balık ve yumurtaya karşı da tiksinme yaşayabilirler. Çünkü bu gıdalarda hasta yapabilecek parazit bulunması ve anneye geçmesi muhtemel bir durumdur.

Annenin gebelik döneminde tat ve koku duyuları oldukça hassas bir hal alır. Aslında bu durumda yine anne ve bebeği koruyan bir savunma mekanizması olarak görülebilmektedir. Özellikle baharatlar hamile bayanlar için risk oluşturabilmektedir. Çünkü içlerinde antimikrobiyal maddeler barındırmaktadır. Bu yüzden gebelik süresince çoğu anne adayı baharatlı yiyeceklerden uzak durmaktadır.

Gebelikte zaman zaman oldukça ilginç maddelere de aşerme durumu yaşabilmektedir. Örneğin, toprak, temizlik malzemesi, buz, sigara izmariti gibi… Bunun nedeni elbette vücutta eksik olan bazı vitaminlerden kaynaklanmaktadır. Toprak aşeren gebe kadınların çoğunlukla kansızlık ve beslenme sorunu yaşadığı ortaya çıkmıştır. Bu duruma tıp dilinde pika rahatsızlığı denmektedir. Aşerme durumu genel olarak gebeliğin ilk 3 ayında yaşanır ve daha sonra kendiliğinden geçmektedir. Bu durum rahatsızlık değil aksine vücudun kendini savunmasıdır. Düzenli kahvaltı, egzersiz ve manevi açıdan mutlu olmak aşerme durumunda anne adaylarını oldukça rahatlatacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here