Anne karnında alerji, bebekler anne karnındayken alerji önlenebilir mi?

0
10303

Alerjiye bağlı gelişen rahatsızlıklar bebekler için zorlu geçen dönemler demektir. Çeşitli faktörlerden etkilenerek ortaya çıkan alerji ve ya astım hastalıklarının asıl oluşmaya başladıkları dönemin ise bebeğin anne karnında olduğu dönem olduğu söylenmektedir. Çocuk hastalıkları uzmanları tarafından ileri sürülen bu iddiaların doğruluğu kanıtlanmıştır. Bu bilgi de beraberinde, bebeklerin daha anne karnında oldukları dönemde alerjik faktörlerden etkilenmemeleri için anne adayının dikkatli olması gerektiği önemli detayını ortaya çıkarmaktadır. Özelliklede genetik olarak bu riski taşıyan ailelerde tedbir önceden alınırsa daha iyi olur.

Yapılan çeşitli araştırmalara göre gebe kadınlardan neredeyse üçte biri Alerji ve asrım türü şikayetlerinin hamilelik döneminde daha fazla yaşandığını söylemektedir. Böyle bir durumda annesi alerji yaşayan bebekte de aynı etkileşimin meydana gelme ihtimali yüksek olur. Hamile bayanların bebeklerinin bu riski taşımamaları için bu önemli dönemde beslenmelerine ve kendilerine her zamankinden çok daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir.

Bebeklerde bağışıklık sisteminin gelişmesinin önemli olduğu bilinmektedir. Uzmanların görüşüne göre bağışıklık sistemi bir teraziye benzetilir ve bir tarafta ne kadar çok mikropla baş etme çabası varsa diğer tarafta o kadar alerji olma ihtimali düşüyor. Tam tersi olduğunda da terazi ters işliyor. Bu sebeple vücut direncinin oluşması için aslında bir çeşit mikroba da ihtiyaç var. Özellikle tarla bahçe işlerinde uğraşan ya da hayvancılık yapan ve hamileyken bu tarz işlerin yapıldığı alanlarda bulunan kadınların çocuklarında alerji olayına daha az rastlanıldığı görülmektedir.

Alerjinin Önüne Geçmek İçin Beslenme Önemli

Anne karnında oluşmaya başlayan alerji potansiyelinin önüne geçebilmek adına beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini söylemiştik. Peki hamile kadınlar alerjiden korunmak için nasıl beslenmeliler? Uzmanlar bu dönemde anne adaylarının çoğunlukla E vitaminli besinlere yönelmelerini doğru bulmakta. Alınan E vitamini bebeklerin akciğer ve de bağışıklık sistemleri gelişirken önemli katkı sağlıyor. Akciğerleri iyi gelişemeyen bebeklerde astım ve alerji hassasiyeti daha fazla oluyor. Bu sebeple E vitamini alımı çok önemli. Ayrıca yine bu dönemde hazır yiyeceklerden ve omega 6 alımından uzak durulması da önerilmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here