Türk Yurdu

Türkiye’den Türkçe Reddit Projesi; Sosyal Fil

Geçtiğimiz ay yayına başlayan Sosyal Fil sitesi, gelişmiş özellikleriyle, Dünya’nın en büyük sosyal paylaşım platformlarından olan Reddit’i farklı bir şekilde yorumlayarak geliştirilebilir, genişletilebilir bir Türkçe Platform ortaya koyan Sosyal Fil, sade ve fonksiyonel arayüzüyle öne çıkıyor.

Türkiye’den Türkçe Reddit Projesi; Sosyal Fil
Son Güncellenme Tarihi:18 Şubat 2017 - 0:28 - 3579 kez görüntülendi.

Geçtiğimiz ay yayına başlayan Sosyal Fil sitesi, gelişmiş özellikleriyle, Dünya’nın en büyük sosyal paylaşım platformlarından olan Reddit’i farklı bir şekilde yorumlayarak geliştirilebilir, genişletilebilir bir Türkçe Platform ortaya koyan Sosyal Fil, sade ve fonksiyonel arayüzüyle öne çıkıyor. Sadece birkaç dakikada üye olabileceğiniz Sosyal Fil, kullanıcılarına en güncel Türkçe içeriği, erişilebilir bir formatla sunuyor. Kullanıcıların oylarıyla öne çıkarılan içerikler, önce topluluk ana sayfasına, sonrasında da aldığı oy düzeyine göre Sosyal Fil ana sayfasına çıkıyor. Geliştirilen algoritma ile kolobratif bir şekilde eklenen ve öne çıkarılan içerik ile adeta Türkiye’nin gündemi tek bir sayfada birleşiyor.

Reddit Nedir?

23 Haziran 2005’de Alexis Ohanian, Steve Huffman tarafından kurulan Reddit fikri, aslında, Kevin Rose tarafından kurulan Digg’e dayanıyor. Digg, dönemin en popüler siteleri arasında yer alıyordu. O dönemde, yine Digg’in kurucularından olan Jay Adelson, uzun süre Digg’in CEO’luk görevini yürüttü. Kullanıcı taleplerine hızlı bir şekilde cevap verememesi, sistemin ağırlaşması ve algoritmanın power userlar tarafından çözülmesi, kullanıcılarının büyük bir kitlesinin Reddit’e kaymasına sebebiyet verdi. Yine o dönemlerde,Google’ın Digg’i 100 milyon dolara satın alacağına dair haberler yapılmaktaydı ve Digg bir şekilde o gemiyi kaçırmış oldu. Sonrasıda, BetaWorks tarafından 500.000 usd gibi bir fiyata satın alındı. Digg, fonksiyonel olarak sosyal paylaşım platformundan çıktı ve bir news aggregator sitesi olarak hala yayınına devam etmekte. Reddit, geliştirdiği açık kaynaklı sistem ve kullanıcıların oluşturdukları subredditlerle yüksek bir trafiğe ulaştı. Şu an kendi alanında internetin en büyük içerik paylaşım platformu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Reddit, pazarda gördüğü açığı iyi değerlendirerek, sektörde yerine güçlü bir şekilde aldı.

Sosyal Fil Nedir, Ne işe yarar?

Sosyal Fil, kullanıcıların link, içerik, görsel vb içerikleri ekleyebildiği, eklenen içerikleri oylayarak ana sayfalara taşıyabildiği ve bu sayede kolobratif bir gündem inşasını mümkün kıldığı bir sosyal paylaşım platformudur. Sade ve fonksiyonel arayüzüyle kullanıcıların yeni gözdesi olan Sosyal Fil, her geçen gün genişleyen kullanıcı kitlesiyle, Türkiye’de alanında bir numara olmayı hedefliyor.

Sosyal Fil Toplulukları

Sosyal Fil’de, kullanıcılar, istedikleri konularda içerik paylaşımını mümkün kılabilecek topluluklar oluşturabiliyor. Kullanıcı aynı zamanda moderatörü olduğu topluluğa özel kurallar belirleyebilir ve bu kurallar doğrultusunda topluluk içeriğini yönetebilir. Reddit’i özel yapan unsurlardan birinin, birçok konuda oluşturulmuş subredditler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Genelde ingilizce olan bu alt subredditlerin Türkçe alternatifleri internette yok. Bu açıdan bakıldığında, Sosyal Fil, geniş bir topluluk sayısına ulaştığında, internette ciddi bir açığı kapatabilir. Halihazırda; Gündem, Dünya Haberleri, Soru Cevap, Gifler, Fotoğraflar, ASDFGHJKAJSKLF isimli komik içeriklerin paylaşıldığı topluluk, Video, Teknoloji, Bilim, Sinema, Karikatür, Oyunlar, Bugün Öğrendim, Müzik, Spor, Yabancı Dizliler, Türk Dizileri, Tespitler, Almam Lazım, Mobil Uygulamalar, Hikayeler, Magazin, Sağlık, Muhteşem Siteler, Sevimli İçeriklerin paylaşıldığı Aşırı Derecede Sevimli gibi ana topluluklar mevcut. Kullanıcılar bu topluluklara ek olarak istedikleri her konuda kurallar dahilinde topluluklar oluşturabilmek ve bu toplulukları yönetebilmekte.

SosyalFil.com yetkilisiyle yaptığımız görüşmede, kendilerine öncelikle şans diledik ve birkaç soru sorduk;

Sosyal Fil ne zaman kuruldu?
– Sosyal Fil, 2017 Ocak ayında Beta olarak yayına başladı.

Sosyal Fil’i ne kadar zamanda geliştirdiniz?
– 2016 Nisan ayından bu yana kodlaması devam ediyor. Sosyal Fil’in gelişmesi hiçbir zaman durmayacak. Hiçbir zaman “budur”, “şimdi oldu” dediğimiz bir Sosyal Fil versiyonu olmayacak. Bu bağlamda Sosyal Fil’i sürekli geliştiriyoruz, kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda geliştirmeye de devam edeceğiz. İçeriğini kullanıcıların oluşturduğu bir platforma yine kullanıcıların şekil veriyor olması birincil amaçlarımızdan biri.

Sosyal Fil ile neyi hedefliyorsunuz?
– Sosyal Fil, kullanıcılarına, özgür bir şekilde içerik ekleme ve gündem belirleme imkanı sağlıyor. Bunu sürdürülebilir kıldığımızda, aslında, doğal, %100 organik bir gündem oluşturabilme şansına erişeceğiz.

Sosyal Fil isminin seçiminde özel bir sebebiniz var mı?
– Sosyal Fil’in ismindeki Sosyal kısmı, platformun kullanıcıların oluşturduğu içerikleri temsil ediyor. Fil kısmı, ise “Fil Hafızası” na gönderme yaparak, sosyal içeriğin erişilebilir bir formatla kaydedildiğini ve arşivlendiğini vurguluyor. Bunların dışında filler zaten güzel hayvanlar.

Sosyal Fil’de bizi ne gibi yenilikler bekliyor?
– Sosyal Fil ekibi olarak, “durmamak” noktasında kararlıyız. Hiç durmadan, kullanıcıların da talepleri doğrultusunda Sosyal Fil’i geliştirmeye devam edeceğiz. Önümüzdeki güncellemede, web sitesi sahiplerinin içeriklerini paylaşabilecekleri paylaşım butonunu ve bir kategori ya da domain özelinde paylaşılan popüler ve ya yeni içerikleri sitelerine embed edebilecekleri altyapıyı hayata geçirmeyi planlıyoruz. Kullanıcıların ekledikleri içeriklere yorum eklendiğinde, kullanıcıya bildirim gitmesi özelliğini önümüzdeki günlerde yayına alıyoruz.

Yorumlar, Daha iyi Yorumlar

Sosyal Fil’de, kullanıcılar eklenen içeriklerin altına yorumlar ekleyebilmekte ve içeriği paylaşabilmekte. Reddit’in önemli bir unsuru olan yorumlar, Sosyal Fil’de de önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Oylanabilen yorumlar ile iyi yorumlar öne çıkabiliyor. Uzun vadede, Sosyal Fil yorumları da oldukça keyifli bir hal alabilir.

Daha yolun başında olan Sosyal Fil, gelecek vaadeden Türk Girişimleri arasında yerini alıyor. Siz de, hemen www.SosyalFil.com adresine girerek sadece birkaç dakika içinde kendi profilinizi oluşturabilir, içerik ekleyebilir, eklenen içerikleri oylayabilir ve yorumlayabilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER