Türk Yurdu

Toruna bakan büyükanneye maaş imkanı heyecanlandırdı

Torununa bakan annane ya da babanneler için maaş imkanı vatandaşı çok heyecanlandırmıştır. 400 liradan başlayacak olan maaşlarda projenin kapsamına teyze ve halalar da dahil edilnmesi planlanıyor.

Toruna bakan büyükanneye maaş imkanı heyecanlandırdı
Son Güncellenme Tarihi:14 Ocak 2017 - 12:45 - 563 kez görüntülendi.

Torununa bakan annane ya da babanneler için maaş imkanı vatandaşı çok heyecanlandırmıştır. 400 liradan başlayacak olan maaşlarda projenin kapsamına teyze ve halalar da dahil edilnmesi planlanıyor.

Torun bakan büyükannelere maaş projesi büyük yankı uyandırdı. Kısa süre içinde başlayacak pilot uygulama merakla bekleniyor. 3 ilde bin aileyle 6 ay süreyle yapılacak pilot uygulamanın sonucuna göre proje yaygınlaştıracak.

Uygulamanın kapsamına teyze ve halalar da alınabilecek. Takvim’de yer alan habere göre büyükannelere maaş projesine ilişkin çalışma henüz tamamlanmadı, ancak ana hatları belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun verdiği bilgilere göre; doğum yapan annenin çalışma hayatına dönebilmesi için evde torun bakan büyükanneye maaş verilecek.

Teyze ve Halalarda Projeye Dahil Edilebilir

Annenin yarı zamanlı yerine tam zamanlı çalışmayı tercih etmesine yönelik uygulama ile, çocuğun bakımını üstlenen anneanne veya babaanneye aylık 400 liradan başlayan ödemeler söz konusu olacak. Takvim’in haberine göre böylece anne tam zamanlı istihdamda olacak ve maaşını tam alacak, üstelik büyükanne desteğiyle aileye ilave bir katkı olacak. Maaş uygulaması, sadece büyükannelerle sınırlı olmayacak. Projenin kapsamına teyze ve halaların da eklenmesi bekleniyor. Bakan Müezzinoğlu, bu konuda, “Pilot uygulamayı 6 ay izleyeceğiz. Önce büyükanne üzerinden gidiyoruz. İleride teyze, dede ve diğer seçeneklere de bakılabilir” açıklamasını yaptı. İstanbul Sanayi Odası’nın gündeme getirdiği büyükannelere maaş projesine ilişkin çalışmanın ay sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Şubat-Mart gibi pilot uygulamanın başlaması, Eylül’den itibaren de yaygınlaştırılması bekleniyor..

Bu uygulama sayesinde çalışan anneler gönül rahatlığı ile çocuklarını kendi ailelerine bırakabilecek ve aileler de bundan fayda sağlayabilecekler.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • Hamdi YALÇIN ;

  “ ANNE KUMBARASI” HAYATA GEÇİRİLMELİDİR

  Devletimiz çalışan eşlerin çocuklarına bakacak büyükannelere bakım desteği/parası vereceğini duyurdu. Bu çalışmayı değişik bir pencereden bakarak analiz etmeyi uygun gördüm.

  Bir televizyon kanalında bu hususta sokak röportajı yapan sunucu, torunlarına bakan büyükannelere devlet destek veriyor, siz ne düşünüyorsunuz diye sorduğunda:

  -Büyükanne “ teşekkür ediyorum, bakamam , ben 30 yıl çalıştım. Çocuklarıma baktım, yetiştirdim, bakamam evladım. Parayla yapılacak bir iş değil bu” dedi.

  -Bir diğer büyük anne “çok büyük para değil, devlet verse de olur, vermese de olur” dedi.

  -Başka bir büyükanne” bu parayla hiçbir iş yapılamaz, ancak bu parayı torunum adına biriktiririm” diyor.

  Anlaşılıyor ki, büyük anneler çocukların çocuklarına yani torunlara pek de bakmak tarafları değiller. Ben de aynı görüşü paylaşıyorum. Rahat bırakın büyükannelerimizi, onlar bundan sonraki hayatlarının her anını doya doya yaşasınlar.

  Eşler(karı-koca) çalışıyorsa; en düşük memurun aldığı maaş göz önünde bulundurulduğunda o eve en az 4-5 bin Tl.giriyor demektir. Bir yargı camiasında çalışan yargıç eşlerin aldığı maaş göz önünde bulundurulduğunda bu eve yaklaşık on beş bin lira giriyor demektir. Kamuda görev yapan daire başkanı bir öğretmenle evliyse, evine 8-9 bin lira giriyor demektir. Bir doktor normal bir memurla evliyse on bin lira üzerinde evine maaş giriyor demektir. Onların bebeklerine bakacak büyük annelere bizim devletimiz “ torun desteği/yardım” parası vermeyi düşünüyorsa olacak şey değil. Ülkemiz şartları içerisinde çok şükür onlar bebeklerine/çocuklarına bakacak ve ücretini rahatlıkla karşılayabilecek maddi güce sahiptirler, bu kesim için hiçbir sorun yoktur.

  Devlet olarak bunu yapacağımıza, kamuda çalışan erkeklerin, çalışmayan bebek sahibi olan eşlerine “çocuk yardımı-aile(eş) yardımı ve çocuk bakım parası” adı altında ( örneğin, Anne Kumbarasına 750.Lira) belirli bir süre ödeme yapılması düşünülse çok daha iyi olmaz mı?!

  Lakin bu durumda da görevde olan memure eşler, buna karşı çıkacaklar ve şöyle diyeceklerini duyar gibi oluyorum: ” Biz sabahın erken saatinde çalışmaya gidiyoruz, akşama kadar çalışıyoruz, çalışmayan eşlere oturdukları yerde devlet “anne kumbarasına” para yatırıyor, olmaz böyle şey, biz razı değiliz “ diyeceklerdir.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çalışmayan ev hanımlarına iyi bir eğitim vermelidir. Bu eğitim proğramlarına kamuda çalışan bay memurların çalışmayan eşleri iştirak ederek “Anne Kumbarası” na Devletin verdiği yardımları almaya hak kazanmalıdırlar ve onlar evlerinde bir öğretmen gibi çocuğunu eğiterek büyütecek; vatanına, milletine, bayrağına ve devletine sahip çıkan iyi bir evlat olarak yetiştireceklerdir. Devletin sunduğu bu imkanı kabul etmeyen memure-anne: “ Hayır ben çocuğuma evimde oturarak bakmak istemiyorum, ben çalışmak istiyorum ” diyorsa; işte o zaman çocuğunun bakım ücretini bizzat karşılamak suretiyle bakıcı anne veya kreşe verme gibi bir tercih hakkını kullanabilmelidir.

  Ülkemizde on binlerce işsiz genç kamuda görev alabilmek için sınavdan sınava koşarken, yine on binlerce insan asgari ücretle çalışırken, kamuda çalışan karı-koca’nın bebeklerine bakacak büyükannelere 350.TL. veya başka miktarda “ Torun Desteği” nin verilmesi hiç de doğru olmasa gerek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, projenin altyapısını oluşturduklarını, aile seçimleri yapılacağını ve belirli kriterler aranacağını ifade etmişlerse de, böyle bir uygulama hayata geçirilmeden, doğurulmadan, kürtaj edilmeli ve devletimiz tüm çalışanların çalışmayan çocuklu eşleri için “ ANNE KUMBARASI” nı hayata geçirmeli, bizzat anne adına para yatırılmalı ve bu proje yaygınlaştırılmalıdır.

  Bırakınız büyükanneler de hayatlarının geri kalan kısımlarını diledikleri gibi doya doya yaşasınlar. Büyük anneler yıllarca kendi evlatlarına bakmışlar, yetiştirmişler, bundan sonra da çocuklarının çocuklarına yani torunlarına dadılık yapmasınlar. İstedikleri zaman torunlarını görsünler, sevsinler, istedikleri zaman onlarla hoşça vakit geçirebilsinler.

  Çalışan ana-babalar bebeklerin büyükannelerini dadı olarak görmesinler, bebeklerine bakacak alternatif çözümler bulsunlar.

  Bu iş gönül işi, bu parayla yapılacak bir iş de değil, öyle değil mi?

  14 Ocak 2017 14:34