Türk Yurdu

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) Sinop’ta İlk Toplantısını Yaptı! Toplum Gönüllüleri Vakfı nedir?

2002 senesinden itibaren aktif bir şekilde faaliyetini sürdüren Toplum Gönüllüleri Vakfı, her geçen gün daha da genç kesime hitap etmektedir. Neredeyse her ilimizde bir şubesi bulunan TOG, ülkemizin turizm şehirlerinden bir tanesi olarak ön plana çıkan Sinop ilinde de faaliyet göstermeye başladı. Sinop’ta Toplum Gönüllüleri Vakfı, kısa zaman içerisinde özellikle yapmış olduğu toplantılarla genç kesimde büyük bir ilgi uyandırdı. Toplum Gönüllüleri Vakfı nedir?

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) Sinop’ta İlk Toplantısını Yaptı! Toplum Gönüllüleri Vakfı nedir?
Son Güncellenme Tarihi:12 Aralık 2016 - 19:04 - 1475 kez görüntülendi.

2002 senesinden itibaren aktif bir şekilde faaliyetini sürdüren Toplum Gönüllüleri Vakfı, her geçen gün daha da genç kesime hitap etmektedir. Neredeyse her ilimizde bir şubesi bulunan TOG, ülkemizin turizm şehirlerinden bir tanesi olarak ön plana çıkan Sinop ilinde de faaliyet göstermeye başladı. Sinop’ta Toplum Gönüllüleri Vakfı, kısa zaman içerisinde özellikle yapmış olduğu toplantılarla genç kesimde büyük bir ilgi uyandırdı.  Toplum Gönüllüleri Vakfı nedir?

Gençler, TOG’a akın etti!

TOG, kısa zaman içerisinde yapmış olduğu toplantılar sayesinde ve propagandalarla genç kesime direkt olarak hitap etti. Bu süre zarfında, Sinop’ta genç kesin TOG’a üye olmak ve faaliyetlerinde bulunmak amacıyla katılım için başvurdu.

İlk toplantı yapıldı!

TOG, geçtiğimiz günlerde Sinop’ta bulunan şubesinde, kendilerine daha yeni katılan gençlere eğitim vermek amacıyla yaptığı toplantıda, gerçekten büyük bir ilgi gördü. Bu toplantı sonrasında Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın Sinop’ta da kısa zamanda faaliyetlerini hızlandırarak icraata dökeceği görüldü.

TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ’NİN KISA FİLMİ:

Sinop’ta TOG’a üye olmak için 0531-552-47-26 (Furkan Yılmaz) numarasını arayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İŞTE SİNOP TOPLANTISINDAN KARELER: 

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) Nedir?

29 Aralık 2002’de yasal kimliğini kazanan bir Sivil toplum kuruluşudur.

Vakıf, ilkelerini belirlerken, farklılıklara saygılı olmak ve farklılıklarla uyum içinde hareket edebilmeyi, herhangi bir dini, ideolojik, siyasi, etnik vb. görüşün savunuculuğunu veya propagandasını yapmamayı benimsemiştir. Gönüllülük temeline dayanarak hareket eden vakıf, amaçlarını; Gençlerin öncülüğünde ve yetişkinlerin rehberliğinde çeşitli sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmek, gençlerin yaratabileceği sinerjiye inanan ve sosyal bir amaca yönelik maddi-manevi yatırım yapabilecek yetişkin gönüllülerin katılımını, rehberliğini ve desteğini sağlamak, çevresindeki sorunlara çözüm üretebilen, kendine güvenen, girişimci ve duyarlı bir gençliğin oluşumuna katkıda bulunmak, toplumda sosyal sorumluluk yönünde farkındalık yaratmak şeklinde açıklamaktadır. “Eleştirmek değil, değiştirmek için” sloganını kullanarak gençliğin enerjisini sosyal faydaya dönüştürmek için çalıştıklarını ifade eden vakıf; hedef kitlesini 17-25 yaş arası gençler olarak belirlemiştir.

Bu amaçlar çerçevesinde, hak edenlere karşılıklı burs yardımları, iş yapma becerilerini geliştirmek için staj olanakları, girişimciliğe yönlendirmek için mikro kredi programları ve üretkenlik ve sorumluluk esasıyla proje finansmanı uygulamalarını hedefleri arasında göstermektedir.

2009 yılı itibariyle, 20.000 üzerinde Toplum Gönüllüsü genç vardır ve çoğunluğu üniversite kulüpleri/toplulukları olmak üzere Türkiye’de 103 birim olarak örgütlenmiştir.

ETKİNLİKLERİ: 

Hedeflenen amaçlar doğrultusunda, Samsun, İstanbul’da Gençlik Hizmet Merkezleri, Diyarbakır, Ankara ve İzmir’de Yerel Koordinasyon Merkezleri oluşturulmuştur.
“TOG ATAK” adını verdikleri proje kapsamında birçok İlköğretim Okulu’nun fiziksel şartları iyileştirilmeye çalışılmıştır. Kıyı temizliğinden, uçurtma şenliğine birçok etkinlik düzenlenmiş,
Birçok ilde çeşitli etkinliklerde bulunulmuştur.
“Sürdürülebilir projeler” adı altında, sosyal, kültürel, sanatsal pek çok etkinliğe imza atılmıştır.
“Demokrasi ve Haklarımız” Projesi ile üniversitelerde çeşitli çalışmalar ve eğitimler yapılmıştır.
“Benim Kütüphanem Projesi” ile bazı illerin İl Halk Kütüphanelerinde geliştirme çalışmaları yapılmıştır.
Temel eğitip programı “Beş Anahtar Eğitimleri”ni tamamlayan ve böylece bir projede gönüllü olarak çalışmayı tecrübe eden gönüllülerinden bazıları çeşitli değişim programları ile Avrupa Birliği üyesi ülkelere yollanmıştır.
Vakfın kuruluşunda ve ilkelerinin belirlenmesinde rol alan ilk toplantının ardından, yılda iki kez koordinasyon amaçlı, ülke çapında toplantılar yapılmasına karar verilmiş ve gelenekselleşen bu toplantılara “Gençlik Konseyi” adı verilmiştir. Son olarak 20. Gençlik Konseyi İstanbul’da, Vakıf yönetiminin ev sahipliğinde, değişen konsepti ile “20. Gençlik Konseyi – Bir Gençlik Buluşması” adı altında gerçekleştirilmiştir. 23. Gençlik Konseyi, Fırat Üniversitesi ev sahipliğinde Elazığ’da yapılacaktır.

Diğer çalışmaları kısaca şunlardır:

“Keşf@: Bilinçli İnternet Hareketi”
“Küçük Adımlar Büyük Yarınlar”
“Şimdi Okullu Olduk”
“Gençlere Sağlık”
“Üreme Sağlığı Akran Eğitimleri”
“Gençler İçin Girişimcilik”
“Gençlik ve Sosyal Haklar”
“Alternatif Gençlik Haftası”
“GençBank”
“Geç Değil, Genç!”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER