Türk Yurdu

Soma Faciasının 3. Yıl Dönümünde Şehitler Unutulmadı

13 Mayıs 2014’te 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma faciasının 3. yıl dönümünde öğrenciler Soma Maden Şehitliği’ne yürüdü.

Soma Faciasının 3. Yıl Dönümünde Şehitler Unutulmadı
Son Güncellenme Tarihi:13 Mayıs 2017 - 10:38 - 296 kez görüntülendi.

13 Mayıs 2014’te 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma faciasının 3. yıl dönümünde öğrenciler Soma Maden Şehitliği’ne yürüdü.

Soma İmam Hatip Anadolu Lisesi’nin yaklaşık 500 öğrencisi 1 kilometre uzaklıktaki okullarından Soma Maden Şehitliği’ne yürüyerek ekmek parası uğruna şehit olan madenci abileri için Kur’an-ı Kerim okuyup dualar etti. Faciada amcasını kaybeden İmam Hatip lisesi öğrencisi Ali Hazar, okul olarak maden şehitlerine dua etmek için geldiklerini vurgulayarak faciada amcasını kaybettiğini ifade etti. Hazar, “Onlar ekmek paralarını kazanmak için yerin altında hayatlarını kaybetti” diyerek duygulu anlar yaşadı.

Faciada kurtarma ekibinden olan madenci ve aynı zamanda Soma İmam Hatipliler Derneği yöneticisi Celal Topel, “Maden faciasında yer altında çıkardığımız 301 çalışanımızın kurtarma ekibinde görev aldım. Kardeşlerimizin tek bir gayesi vardı. Evlatlarına bir lokma ekmek götürmek. Onları yer altından çıkarırken hepsinin son nefeslerini verirken ellerini semaya açmış dua etmeye çalışıyorlardı. Hatta Soma maden Şehitliği’nde baba oğlu Hüseyin-Ferhat Avkaş var. Faciada babası yer altından çıkıyor. Daha sonra oğlunun çıkmadığını görünce tekrar ocağa iniyor ve oğlu ile beraber ikisini kucak kucağa bulduk. Burada şunu iyi idrak etmeliyiz. Bu maden faciasının ehemmiyetini anlaya biliyorsak bugün burada sadece bu şehitlerimizin anısına o duyguyu yaşamaya çalışırız” şeklinde konuştu.

Soma Anadolu İmam Hatip lisesi Müdürü Mehmet Akif Uzunoğlu ise konuşmasında, “İmam Hatip Lisesi olarak maden şehitleri için Kur’an-ı Kerim okuması yapmak boynumuzun borcu. Onlar ülkemiz için canlarını feda ettiler. Her gün her sene onları hatırlayıp ruhlarına Kur’an-ı Kerim okumak boynumuzun borcu olsun.” ifadelerine yer verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER