Türk Yurdu

Selahattin Demirtaş “Cumhurbaşkanına Hakaret” Suçundan İfadeye Çağrıldı

“Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ifadeye çağrıldı.

Selahattin Demirtaş “Cumhurbaşkanına Hakaret” Suçundan İfadeye Çağrıldı
Son Güncellenme Tarihi:31 Ağustos 2016 - 18:24 - 801 kez görüntülendi.

“Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ile birlikte ifadeye çağrıldı.

AA’nın haberine göre, Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında Selahattin Demirtaş ve Pervin Buldan’a ifade vermeleri için çağrı kağıdı gönderildi.

Daha önce başsavcılık tarafından telefonla ifadeye çağrılan Demirtaş ile Buldan’ın, davete icabet etmedikleri öğrenildi. Bunun üzerine, başsavcılık tarafından Demirtaş ve Buldan’a çağrı kağıdı gönderilerek davete uymamaları halinde Demirtaş ve Buldan hakkında Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) hükümleri uyarınca işlem yapılacağı ifade edildi.

TCK’nın söz konusu 299. maddesi ise şöyle:

“Cumhurbaşkanına hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Suçun alenen işlenmesi halinde, verilecek ceza altıda biri oranında artırılır. Bu suçtan dolayı kovuşturma yapılması, Adalet Bakanının iznine bağlıdır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER