Türk Yurdu

‘Pırlanta Kılıç’ Tartışmalarına Bakanlık Noktayı Koydu

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, Rus bir generale ait olduğu iddia edilen tabutun içinde ‘pırlanta bir kılıç olduğu ve kaybolduğu’ şeklinde ki iddialara yanıt verdi.

‘Pırlanta Kılıç’ Tartışmalarına Bakanlık Noktayı Koydu
Son Güncellenme Tarihi:03 Mayıs 2017 - 12:48 - 265 kez görüntülendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, Rus bir generale ait olduğu iddia edilen tabutun içinde ‘pırlanta bir kılıç olduğu ve kaybolduğu’ şeklindeki iddialara yanıt verdi.

Yetkililer tabutun heyet huzurunda açıldığını belirtti. Heyetin Ardahan Cumhuriyet Başsavcısı’nın gözetiminde polis, Kültür ve Turizm Bakanlığı İl Müdürlüğü temsilcisi ve arkeologlardan oluştuğunu vurgulayan yetkililer, tabutun Ardahan halkının gözleri önünde açıldığını ifade etti.

Yetkililer, “Kılıç olsaydı bunu saklamazdık. Bütün Ardahan halkı seyrederken kapak açıldı. İçinde kılıç olmadığı gibi herhangi bir taşınır kültür varlığı da bulunmadı. Böyle bir tabutun bulunmasının ardından tabii böyle şehir efsaneleri olacaktır. Bu şehir efsanelerinin önüne geçmek de mümkün değil. General olup olmadığını bilmiyoruz. Belki üst düzey bir subaydır” şeklinde konuştu.

Ayrıca yetkililer, cesedin kime ait olduğunu henüz tespit edemediklerini belirterek şunları söyledi:

“Kimliğini tespit edemediğimiz bir insanla ilgili, sanki tespit etmişiz gibi ‘Bunun kılıcı da olması lazım’ diyorlar. Şu anda tabutun bulunduğu alanda başka mezar odalarının olabileceği olasılığı üzerinde duruyoruz. O alanın ve mezar odasının tescil edilmesi için çalışma yapıyoruz.”

Tabut, başsavcının gözetiminde, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi ve arkeologlar eşliğinde açıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER