Türk Yurdu

Nutella Kanser mi yapıyor? Palm Yağı kansere mi yol açıyor? Nutella neden raflardan indirildi?

Nutella kanser mi yapıyor? Nutella içinde bulunan palmiye yağı kansere mi yol açıyor? Nutella neden raflardan indirildi? Bugün Nutella raflardan indirilecek. Nutella kansere yol açtığı iddiasıyla rafladan indiriliyor… Avrupa’daki marketler Nutella’nın palmiye yağı barındırmasından ötürü Nutella’yı raflardan kaldırıyor… Detaylar haberimizde…

Nutella Kanser mi yapıyor? Palm Yağı kansere mi yol açıyor? Nutella neden raflardan indirildi?
Son Güncellenme Tarihi:16 Ocak 2017 - 14:48 - 541 kez görüntülendi.

Nutella kanser mi yapıyor? Nutella içinde bulunan palm yağı kansere mi yol açıyor? Nutella neden raflardan indirildi? Bugün Nutella raflardan indirilecek. Nutella kansere yol açtığı iddiasıyla rafladan indiriliyor… Avrupa’daki marketler Nutella’nın palm yağı barındırmasından ötürü Nutella’yı raflardan kaldırıyor…

Dünya’nın sevilen çikolata markalarından biri olan Nutella bugün raflar indirilmesiyle çalkalanıyor… Peki Nutella gerçekten kanser mi yapıyor? Nutella yağ olarak kullandığı palm yağının kansere yol açtığı raporu EFSA tarafından yayınlandı. Buna istinaden Avrupara’daki marketler Nutella markasını raflarından indirmeye başladılar.

Palm yağı neden zararlı?

Rapora göre palm yağının doğal kırmızı renginin sökmek ve kokusunu ortadan kaldırmak için yüksek sıcaklıklar kullanılıyor. Bu işlem glisidil yağlı asit esterleri (veya GE) olarak adlandırılan atık maddelere neden oluyor. Bu maddelerin hazmı da tümörlere yol açtığı düşünülen glisidol oluşumuna neden oluyor.

Marketlerin aldığı bu karar üzerine Nutella’nın üretici firması Ferrero markası marketlere karşı farklı bir kampanya başlattı.

Pek çok firma palm yağının kansorejen bir madde olduğunun açıklamasından sonra bu yağı ürünlerinden çıkaracağını açıklamasına rağmen Nutella konuyla alakalı bir açıklama yapmadı.

Ferrero markası Nutella ve diğer ürünlerinden bu yağı çıkarmasının firmaya yıllık maliyetini 8 ila 22 milyon arasında olacağı söyleniyor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER