Türk Yurdu

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ABD’nin YPG’ye Silah Vermesini ‘Kriz’ Olarak Nitelendirdi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, terör örgütü PYD’ye silah vermenin başlı başına kriz olduğunu dile getirdi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ABD’nin YPG’ye Silah Vermesini ‘Kriz’ Olarak Nitelendirdi
Son Güncellenme Tarihi:10 Mayıs 2017 - 18:42 - 330 kez görüntülendi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, terör örgütü PYD’ye silah vermenin başlı başına kriz olduğunu dile getirdi.

Bakan Işık, ABD’nin PYD/PKK’ya silah vermesinin sert bir dille eleştirerek “ABD Savunma Bakanı’na da söyledim. Bir terör örgütünü başka bir terör örgütünü yok etmek için kullanmak yılanla çuvala girmektir” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 13. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı IDEF 2017’de NTV’nin yayınına konuk oldu. Bakan Işık, yayında ABD’nın, terör örgütü YPG’ye ağır silah vermesi kararına sert sözlerle eleştirdi.

Fikri Işık, “ABD Savunma Bakanı ile dün görüştüm, Kendisine de söyledim. YPG/PYD ile yapılacak harekatın işleri zorlaştıracağını ifade etmiştik. Net olarak ‘bir terör örgütünü başka bir terör örgütüne karşı kullanmak yılanla çuvala girmektir’ demiştik. Dün yine telefonda da bunun yanlış olacağını ifade ettik. Bir terör örgütünü başka bir terör örgütünü yok etmek için kullanmak yılanla çuvala girmektir. Bunun bölgede ağır sonuçlara yol açacağı ortadadır. Sayın Matts bukonuda Türkiye’ye güvence vermeye hazır olduklarını ifade ettiler. Bunun bölgede vahim sonuçlara yol açacağını biliyoruz. Bu konuyla ilgili değerlendirmelere devam edeceğiz. Bu konudaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

PYD/YPG’ye ağır silah verilmesi başlı başına kriz olduğunu ifade eden Işık, “Bunun bölgeye ve ABD’ye faydası olmaz. Bunun sonuçları sadece bölgeyi ve Türkiye’yi etkilemez. Sonuçları başta ABD olmak üzere bütün dünyayı etkiler. Türkiye’nin burada oyunu tek başına değiştirme gücü yok ama çıkarlarını koruma gücü var.

YPG/PYD gibi terör örgütü unsurlarının katıldığı operasyona Türkiye’nin destek vermesini kimse beklememeli. Bu konudaki tavrımızı baştan ortaya koyduk. PYD/YPG olmasa bu operasyon daha kolay yapılır. Bunları çekip yerine ÖSO’yu koyduğunuz zaman zaten sorunu çözmüş oluyorsunuz. Ama malesef buradaki askeri kaynaklar soruna mesafeli yanaştı ve ABD’nin kararı almasında sanıyorum belirleyici oldular.” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER