Türk Yurdu

Leman Sam Geçmişe Özlemini Anlattı!

Usta şarkıcı Leman Sam, tüketim çılgınlığına vurgu yapmasının yanı sıra, geçmişe olan özlemini ise samimi bir şekilde ifade etti.

Leman Sam Geçmişe Özlemini Anlattı!
Son Güncellenme Tarihi:06 Ocak 2017 - 20:44 - 324 kez görüntülendi.

Usta şarkıcı Leman Sam, tüketim çılgınlığına vurgu yapmasının yanı sıra, geçmişe olan özlemini ise samimi bir şekilde ifade etti.

Leman Sam, toplumuzun son dönemde yüzleştiği birçok sorunun kaynağında tüketim çılgınlığı olduğunu savundu.

”Küçük sevinçlerden yoksunlar”

Elele Dergisi’ne konuşan usta sanatçı, “Bugün tüketim bu derece azmışken insanlar mutsuz ve küçük sevinçlerden yoksunlar” ifadelerini kullandı.

”Aslında ne zenginmişiz”

1951 yılında şarkıcı, “Zenginlerin bile gereksiz tüketimden kaçındıkları bir dönemden geliyorum. Bir memur ailesinin çocuğu olarak büyüdüğümden mi bilmem, büyükannemin düzenine göre yaşadım hayatım boyunca. Sökülüp tekrar boyanıp yeniden örülen kazaklar, ters yüz edilerek başka bir modelde dikilen paltolar, eskiyen ayakkabıların tamir edildiği, kaçan çorapların ustaca tamir edilerek eski haline getirildiği zamanlar… Küçülen el sabunlarının biriktirilip eritilerek çamaşır kaynatmak için kullanıldığı, günlük pişen yemeklerin günlük olarak tüketildiği ve hiç çöpe dükülmediği, bayatlayan ekmek dilimlerinin yumurtaya bulanıp kızartılarak üzerine vişne reçeli dökülerek tatlı niyetine yendiği güzel yokluk günleri. Sadece kendi tohumlarımızın özenle biriktirilip ekim zamanı yeniden ekilip, silolarda saklandığı devlet politikaları. Toprağın nadasa bırakıldığı ve sularımızın zehirlenmediği dönemlerdeki binbir çeşit meyvelerimizin olduğu ve yerli malı haftalarının kutlandığı okullar. Kurşun kalemlerin küçülene kadar kullanıldığı asla boşa kağıt harcanmayan derslikler. Ah o yokluk günleri, aslında ne zenginmişiz” ifadelerini kullandı.

Samimi açıklamaları büyük beğeni topladı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER