Türk Yurdu

Japon Kadınlarını formda tutan 6 yemek alışkanlığı

Japon Kadınlarını formda tutan 6 yemek alışkanlığı
Son Güncellenme Tarihi:17 Ocak 2017 - 22:29 - 3932 kez görüntülendi.

Japon kadınları zarif ve estetik görünümleri dünya çapında ünlüdür. Yüzyıllar öncesinden gelen bir çok gelenekleri ve güzellik sırları ile hem gündemde kalmayı başarmışlardır.

30 yaşında 18, 40 yaşında 25’lik görünmeleriyle; bu sırların çok yararlı olduğunu bize ispatlarlar.

1- Zengin içerikli ve dengeli beslenme

Japonların sadece sushi ve haşlanmış pirinç tükettiği bir klişedir. Japon kadınları gün içinde balık, az haşlanmış sebze, yosun, soya, pirinç ve meyve yerler; yanında yeşil çay içerler. Yüksek kalorili yiyeceklerden ve hazır gıdalardan uzak durarak dengeli beslenirler.

2- Pişirme metotları

Japonlar geleneksel olarak yemeklerini buharda, ızgarada, güveçte veya özel wok tavalarda az yağda kavurarak pişirirler. Böylece sebzelerin besin değerleri düşmez.

Japon kadınlarının yemeklerinde kullandığı temel besin kaynağı sebzelerdir. Baharatları ölçülü kullanarak mideye ve böbreklere yüklenmezler ve hazımsızlık problemi yaşamazlar.

3- Yemek Kültürlerinin Yüzyıllardır Değişmemesi

Japon toplumu fazlasıyla geleneklerine bağlı ve ritüellerle yaşayan bir toplumdur. Yemek konusunda da önemli ritüllere sahiplerdir. Yemekler damağa olduğu kadar göze de hitap eder.
Jopanlar yemeklerini küçük tabaklarda ve kaselerde servis ederler. Yiyeceklerini küçük parçalara bölerek yavaşça yerler.

Aynı tabakta bir çok çeşit yemeği servis etmezler çünkü yemeklerin tadı ve kokusu bir diğeri ile karışmamalıdır. Tabaklarını asla doldurmazlar ve çatal kaşık yerine chopstick denilen yemek çubukları kullanırlar. Böylece aşırı yemenin ve oburluğun önüne geçerler.

4- Ekmek yerine Pirinç yenmesi

Pirinç Japon yemeklerinin en temel besin maddesidir. Tuz ve tereyağı konulmadan haşlanır. Ekmek yerine et ve sebze yemeklerinin yanında servis edilir. Böylece hem kilo aldırmaz, hem de vücudun ihtiyacı olan minerallerin besin değeri düşmez.

5- Günün en önemli öğünü kahvaltıdır

Türkler için günün en önemli öğünü iyi bir akşam yemeğidir. Japonlarda ise zengin bir kahvaltı, gün içinde ihtiyacımız olan bütün besinlerden oluşur ve enerji verir. Omlet, soya yeşillikleri, sebze çorbası, pirinç, yeşil çay Jopan kahvaltılarının olmazsa olmazlarıdır.

6- Tatlı olarak şekerli besinler tüketmezler

Japon yemek kültüründe tatlı çeşitliliği çok yoktur çünkü Japonlar bizler gibi hamurlu, şerbetli tatlı veya pasta yemezler. Sütlü ve pirinçli tatlıları tercih ederler. Hatta pirinç ve meyvelerden elde ettikleri Mochi isimli dondurmaları çok popülerdir. Japon tatlıları az yağlı ve az şekerlidir. Böylece bel çevresinde yağlanma oluşturmazlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER