Türk Yurdu

İstanbul İçin Deprem Uyarısı! Bir Çok İlçede Risk Büyük

İstanbul için deprem riski! Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den İstanbul’daki deprem riskine ilişkin çarpıcı açıklamalar geldi.

İstanbul İçin Deprem Uyarısı! Bir Çok İlçede Risk Büyük
Son Güncellenme Tarihi:26 Ocak 2017 - 19:50 - 906 kez görüntülendi.

İstanbul için deprem riski! Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den İstanbul’daki deprem riskine ilişkin çarpıcı açıklamalar geldi.

Ömrünü tamamlayan 4 fay hattının her an patlayabileceğini söyleyen Bakan Özhaseki, Kartal, Beykoz, Sarıyer, Avcılar ve İstanbul’da Kartal’dan başlayarak Beykoz’a doğru, Sarıyer’den başlayarak Avcılar’a ve Büyükçekmece’ye doğru deprem riskinin yüksek olduğunu bildirdi. Özhaseki, “7 milyon bina yenilenmeli” ifadesini kullandı.

Bakan Özhaeski, Türkiye topraklarının yüzde 42’si deprem riski altında olduğuna dikkati çekerek şu ifadeleri kullandı:

“1999 sonrası yapılan binaların biraz sağlam olduğunu kabul ediyoruz. 1999’da yönetmelik değişikliği var. Yeni binalar biraz sağlam. 5 milyon civarında. 1999 öncesi 15 milyon stok var. Bunların en az yarısı riskli. Yani 6-7 miyon binanın yenilenmesi, sağlam hale gelmesi gerekli. Özellikle en büyük risk İstanbul’da. 4 Fay kırığı var. Dördününde zamanı dolmuş. Fay kırıklarının hepsi her an patlayabilir. Bilim adamlarının görüşü şu 2030’a kadar İstanbul’da büyük ihtimalle deprem olur. 2050 diyenler azınlıkta. Büyük çoğunluğu 2030’u işaret ediyor. Deprem kesin. 7 ile 7.5 arasında şiddeti olacak”

Habertürk’ün haberine göre, Özhaeski İstanbul en riskli bölgelerinin kıyı bölgelerini olduğuna vurgu yaparak “Deniz kenarları. Kartal’dan başlayarak Beykoz’a doğru, Sarıyer’den başlayarak Avcılar’a ve Büyükçekmece’ye doğru, özellikle birkaç katın üzerinde olanlar riskli gözüküyor. 1999’dan önce yapılanlar. Bunun için çok hızlı olarak kentsel dönüşümün uygulanması lazım. Bunu yapacak olanlar belediyeler. Projelerini getiren belediyelere yardımlarımız oluyor. Bazı belediye başkanı arkadaşlarımız hiç aldırış etmiyor. Vatandaşlarımızın üzerine düşen görev; binalarının ölçümünü yaptırmak. Belediye başkanı arkadaşlar vatandaşlarımızı zorlasınlar. Projeleri bize getirsinler” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER