Türk Yurdu

‘O’ İsmin Milletvekilliği Düşürüldü

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Mecliste mahkeme kararını okudu ve O ismin milletvekilliğinin düşürüldüğünü açıkladı.

‘O’ İsmin Milletvekilliği Düşürüldü
Son Güncellenme Tarihi:09 Mayıs 2017 - 19:14 - 306 kez görüntülendi.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Mecliste mahkeme kararını okudu ve O ismin milletvekilliğinin düşürüldüğünü açıkladı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın milletvekilliği kesinleşen hapis cezası nedeniyle düşürüldü.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Ahmet Aydın başkanlığında toplandı. Aydın, gündeme geçmeden önce, Başbakanlığın Anayasanının 84. maddesine göre, Aydoğan’ın kesin hüküm giydiğine dair kesinleşen mahkeme kararı hakkında tezkeresini okuttu. Başbakanlık tezkeresinde, Aydoğan’ın, terör örgütü propagandası yapmak suçundan cezalandırılmasına ile ilgili mahkeme kararın kesinleştiği hatırlattı.

Tezkerede, Anayasanın ilgili maddesi uyarınca, Aydoğan’ın milletvekilliğinin düşürülmesi için gereğinin yapılması talep edildi. Ahmet Aydın, Anayasanın 76. maddesi kapsamında milletvekili seçilmeye engel bir suça ilişkin olan ve Anayasanın 84. maddesi 2. fıkrası gereğince bilgiye sunulan kesinleşmiş mahkeme kararı okunduğu için Aydoğan’ın milletvekilliğinin düştüğünü duyurdu. Anayasaya göre, milletvekili seçilmeye engel bir suça ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararı TBMM Genel Kurulunda okunan üyenin milletvekilliği, oylamaya gerek kalmaksızın düşmüş oluyor.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, 2011 yılında beş ayrı gösteri yürüyüşü ve terörist cenaze törenine katılarak, “terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet etmek” suçlarını işlediği gerekçesiyle Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı. Mahkeme Aydoğan’ı “Terör örgütü üyesi olmamakla beraber örgüt adına suç işlemek” suçundan 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezasına çarptırdı. Ceza, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi’nce onanarak kesinleşti. Bunun üzerine savcılık, Aydoğan’ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin yazıyı Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Aydoğan’ın vekilliğinin düşürülmesiyle ilgili karar TBMM’de okundu ve milletvekilliği düşürüldü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER