Türk Yurdu

İş Dünyasında Yeni Teknoloji Trendleri

Müşteri memnuniyetini artırmak için sosyal medya, mobilite, analitik uygulamalar ve bulut çözümler yeni fırsatlar sunmakta.

İş Dünyasında Yeni Teknoloji Trendleri
Son Güncellenme Tarihi:03 Mayıs 2016 - 19:07 - 1721 kez görüntülendi.

Şirketler için müşterilerine istedikleri hizmeti kaliteli ve eksiksiz sunabilmeleri için yeni teknolojileri kullanabilmek oldukça önemli. Müşteri memnuniyetini artırmak için sosyal medya, mobilite, analitik uygulamalar ve bulut çözümler yeni fırsatlar sunmakta. Bu yeni teknoloji trendlerini kullanan firmalar müşterilerin istediklerini daha kaliteli bir şekilde verebilmekte. İş dünyasında başarıyı yakalamak isteyen firmalar için bu yeni teknolojilerin kullanım alanlarını derledik.

İş Dünyasında Yeni Teknoloji Trendleri

Müşterilerin istedikleri hizmeti istedikleri şekilde almaları, müşteri deneyimi ve memnuniyeti için şart. Kullanılan teknoloji, bu isteklere yanıt verdiği ve fayda sağladığı sürece değerli. Müşterinin hayatına değen, onun ürün ya da hizmete daha kolay, uygun fiyata ve istediği zaman ulaşmasını sağlayan 4 teknoloji trendi bulunuyor. Mobilite, sosyal medya, analitik uygulamalar ve bulut çözümler.

 

İŞ DÜNYASINDA MOBİLİTE ÖNEMİ ARTIYOR

Teknoloji her geçen gün biraz daha ilerlemesiyle beraber akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile aslında tüketicinin kullandığı her cihaz, şirketlere müşterileri ile ilişki kurma potansiyeli sunuyor. Öyle ki, önümüzdeki süreçte mobil cihazlar üzerinden dönen ticaretin toplam ticaret içindeki yerinin hızla artması bekleniyor. Bu tabii ki firmaların mobil uygulamaları desteklemesinden ya da öne çıkarmasından çok kullanıcıların daha çok mobil iletişimi tercih etmesinden kaynaklanıyor. Böyle bir durumda mobil iletişimi tercih eden kullanıcılara bulundukları ortamda ulaşmak da büyük önem kazanıyor. Bu sebeple şirketler mobil uygulamalar geliştiriyor, bu uygulamalar ile müşterilerine ulaşıyor ve onlara alışık oldukları ortamı sunuyor ya da onların kendilerine efektif bir şekilde ulaşmalarını sağlıyorlar. Bu uygulamalara örnek olarak bankacılık uygulamalarını, e-ticaret sitelerini, çağın merkezi uygulamalarını, biletleme uygulamalarını ya da ürünlerin takibinin yapılabildiği siteleri verebiliriz.

 

ETKİLİ SOSYAL MEDYA KULLANIMI MÜŞTERİ İLİŞKİLERİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Mobil uygulamalar, ticaret için doğrudan kullanılmakla birlikte aslında sosyal medyanın en çok takip edildiği platformlar olarak da önemli. Öyle ki artık birçok kullanıcı sosyal ortamını PC, laptop ya da tablet yerine telefonundan takip ediyor. Mobil telefonunu ses haberleşmesinin yanında sosyal iletişim için de kullanıyor. Böylesi büyük çoğunluğun “yaşadığı ve hareket” ettiği sanal ortamlar şirketler için çok önemli. Öncelikli pazarlama platformlarından biri halini aldı. Sonrasında da müşterilerin destek alabilecekleri bir kanal oldu. Çoklu kanal deneyimine odaklı tüm firmalar hızla sosyal medya dünyasına girdi ve müşteri için neler yapılabileceğini araştırır hale geldi. Bu zorunlu değişikliği ya da aslında müşteri ile iletişimin yeni kanalını fark eden şirketler, hızla sosyal medyaya etkileşim alanına girdi. Sosyal medya üzerinden müşterileri ile iletişim kuran firmalar, sadece o kanal üzerinden gelen müşterilere destek vermiyorlar, proaktif olarak sosyal medyada ürünler/hizmetler üzerine yapılan yorumlan takip ediyorlar.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ İÇİN ANALİTİK UYGULAMALAR

Bu süreçte yapılması gereken müşterilerin değişik platformlarda bıraktıkları hareketlerin izini toplayıp anlamlandırmak, sonrasında da buradan çeşitli aksiyonlar çıkartarak müşteri memnuniyetini artırmak. Bu çalışmalar sırasında biriken bütün veriye de Big Data ya da Büyük Veri deniyor. Şirketlerin müşterilerinin değişik kanallarda yaptıklan hareketleri yani Büyük Veri’yi toplayıp buradan anlamlı bir aksiyon planı hazırlamaları işine de “iş analitiği” ismi veriliyor. İş analitiği ile aslında müşteri ile olan iletişime zeka katılıyor ve müşterinin isteklerine standart değil gerçekten analiz edilerek çıkarılmış müşteriye özel çözümlerle yanıt veriliyor.

is-dunyasi-2

YENİ TEKNOLOJİ TRENDİ: BULUT BİLİŞİM VE BULUT ÇÖZÜMLER

Bütün bu teknolojik hizmet döngüsünün maliyeti ise diğer dikkat edilmesi gereken önemli bir konu olarak şirketlerin karşısına çıkıyor. Verilen her hizmetin, hizmetin verildiği her kanalın ve bunların analitiğinin maliyetlerini azaltmada bulut bilişim öne çıkıyor. Şirketler bütün bu hizmeti verdikleri yapıların sahibi olmaktansa hepsini ya da bir kısmını bulut üzerinden hizmet veren şirketlerden kiralayarak uygulamaların güncelliği, bakımı, kapasite artırımı gibi konulan düşünmeden ihtiyaç duydukları anda ve kapasitede alarak maliyet odaklı çözümleyebiliyorlar.

Çok kanallı iş konsepti

Çoklu kanal tasarımı ile markalar müşterilerinin tercih ettiği kanaldan hizmet vermeyi amaçlıyor. Öyle ki geleneksel kanallar olan telefon (ses) ve web kanalının yanına mobil, 5M5. kiosk kanallarının da eklendiğini söyleyebiliriz. Ayrıca artık yeni gelişen teknolojiler ile sosyal medya platformları da müşteriler ile iletişim amaçlı olarak kullanılıyor. Diğer taraftan çoklu kanaldan sonra ortaya çıkan omnichannel konsepti ile markalar çoklu kanaldan hizmet vermenin yanında, hizmet kalitesi ve alınan hizmet deneyiminin her kanalda eşit seviyede olmasına daha çok dikkat ediyorlar.

Dijitalleşme

Sadece son ürünün piyasada dolaşmasına değil, ürünün tasarımı aşamasında da artık kullanıcılar rol alıyor. Ürünün geliştirme aşamasında gelen yorumlar toplumda daha kolay kabul görüyor. Ayrıca kişisel hareketler toplanıyor ve şirketler pazarlanabilir halde satılabiliyor. Müşteriler bu sayede almak istedikleri ürüne karşı kendi bilgilerini verebiliyor ve belli indirimleri kullanabiliyorlar.

Self servis hizmetler

Çoklu kanal ihtiyacı arttıkça, mobilité bir zorunluluk olmaya başlayınca ve hızlı çözüm vazgeçilmez olunca self servis hizmetlere yatırımı görmezden gelemeyiz. Üstelik bu noktada şirketlerin imdadına gelişmiş teknolojilerle bulut çözümleri yetişiyor. Mobil uygulamaların yanı sıra ses tanıma teknolojileri ile deneyimi farklılaştırılmış sesli yanıt sistemleri, sanal müşteri temsilcisi ile gerçekliği yakınlaştırılmış web deneyimi iyi tasarlandığında hem maliyet avantajı, hem de müşteri memnuniyeti getirecektir, ceğiz. Çoklu kanal ihtiyacı arttıkça, mobilite bir zorunluluk olmaya başlayınca ve hızlı çözüm vazgeçilmez olunca self servis hizmetlere yatırımı görmezden gelemeyiz. Üstelik bu noktada şirketlerin imdadına gelişmiş teknolojilerle bulut çözümleri yetişiyor. Mobil uygulamaların yanı sıra ses tanıma teknolojileri ile deneyimi farklılaştırılmış sesli yanıt sistemleri, sanal müşteri temsilcisi ile gerçekliği yakınlaştırılmış web deneyimi iyi tasarlandığında hem maliyet avantajı, hem de müşteri memnuniyeti getirecektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER