Türk Yurdu

Hastahanede Karışan Bebekler Gerçek Ailelerine Verilecek

4 yıl önce hastanede karışan çocuklar ailelerine teslim edilecek.

Hastahanede Karışan Bebekler Gerçek Ailelerine Verilecek
Son Güncellenme Tarihi:12 Mayıs 2017 - 10:52 - 377 kez görüntülendi.

4 yıl önce hastanede karışan çocuklar ailelerine teslim edilecek.

Adıyamanlı Meryem ve Selahattin D.’nin bebekleri ile, Trabzonlu Yusuf ve Selma K.’nın bebekleri hastanede karıştı. 4 yıl sonra hâkim çocukların karşılıklı olarak ailelerine iadesine nüfusa tescil edilmesi yönünde karar verdi.

İstanbul Gaziosmanpaşa İlçesi’ndeki özel bir Hastanede 4 yıl önce Adıyamanlı Meryem ve Selahattin D.’nin bebekleri, Trabzonlu Yusuf ve Selma K.’nın bebekleri karıştı. Trabzonlu Yusuf K., boşanma eşiğinde olduğu eşi Selma’dan olan “Eymen” adlı çocuğuna şüphe üzerine DNA testi yaptırdı. Test sonucu Eymen’in çiftten olmadığı ortaya çıktı. Aile hastaneye başvurdu. Aynı gün doğum yapan Adıyamanlı aile İstanbul’a davet edildi. Meryem ve Selahattin D. çiftinin çocuğuna da DNA testi yapıldı ve çocukların karıştığı ortaya çıktı.

Hastane yönetimi her 2 aileden çocukların değiştirilmesini istedi.Gazete Habertürk’ün haberine göre Adıyamanlı aile, Trabzonlu Yusuf ve Selma K. çiftinin ayrı olduğunu gerekçe göstererek, çocukları cihangir’i vermeyeceklerini ifade etti. D. çifti, ayrıca Trabzonlu ailenin baktığı çocuğu da almak için hem velayet ve hastaneye maddi-manevi tazminat davası açtı.

Trabzon 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde “nesebin düzeltilmesi” yönünden görülen davanın karar duruşması dün yapıldı. Ailelerin hazır bulunduğu duruşmada, hâkim çocukların karşılıklı olarak ailelerine iadesine nüfusa tescil edilmesi yönünde karar verdi. Kararın kesinleşmesinin ardından çocukların ailelere psikolog eşliğinde yapılacak terapiyle verileceği öğrenildi. Duruşma sonrası aileler gözyaşlarına hâkim olamadı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER