Türk Yurdu

FETÖ İtirafçısından Şok İddialar

FETÖ itirafçısı anlattı. Sanıklar reddetti.

FETÖ İtirafçısından Şok İddialar
Son Güncellenme Tarihi:25 Nisan 2017 - 21:44 - 273 kez görüntülendi.

FETÖ itirafçısı anlattı. Sanıklar reddetti.

2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 5. davanın sanıklarından Yalçın Baransu hakkında konuşan itirafçı D.Ö’nün, ‘Yalçın Baransu, Kur’an’a el bastırarak kimseye söylememek kaydıyla soruları eşime vermiş’ dedi.

2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 48’i tutuklu 91 kişi hakkında açılan beşinci davada sanıklardan Yalçın Baransu hakkında verilen itirafçı beyanları okundu. Duruşmaya, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) şüphelisi gazeteci Mehmet Baransu’nun ağabeyi sanık Yalçın Baransu hakkında verilen itirafçı beyanları damga vurdu.

Mahkeme Başkanı Hüsamettin Otçu, itirafçı D.Ö’nün Baransu hakkında, “Ben iptal edilen 2010 KPSS’ye girdim. Eşimin tanıdığı olan Yalçın Baransu, Kur’an’a el bastırarak kimseye söylememek kaydıyla soruları eşime vermiş. Daha sonra eşim de soruları bana getirdi. Başkalarına da sorular verildi mi bilmiyorum. Sınavda 80’in üzerinde bir puan aldım. Ancak ben vicdanen rahatsız oldum ve tercih yapmadım.” şeklindeki beyanlarının dosyaya eklendiğini belirtti.

Sanık Yalçın Baransu ise hakkındaki itirafçı beyanlarını çelişkili olduğunu iddia ederek kabul etmedi. Baransu, soyadının kurbanı olduğunu iddia etti. Eşinin de 2010 KPSS’ye girdiğini ve şüpheli olduğunu belirten Baransu, “Eşim bu sınava girerken 9-10 yıllık dershane deneyimi ile girdi. Eşimin soru kitapçıkları gelirse, soruları çözerek cevapladığı ortaya çıkacaktır.” şeklinde savunma yaptı.

Silahlı terör örgütü üyesi olmadığını savunan Baransu, suçsuz olduğunu ileri sürdü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER