Türk Yurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “YPG-PYD ile Muhatap Olmak Uygun Değildir”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Beyaz Saray’da bir araya geldiği ABD Başkanı Donald Trump’a “YPG-PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde varılan mutabakata kesinlikle uygun değildir” dedi. Başkan Trump da görüşme için “güçlü ve sağlam” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “YPG-PYD ile Muhatap Olmak Uygun Değildir”
Son Güncellenme Tarihi:17 Mayıs 2017 - 11:10 - 316 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Beyaz Saray’da bir araya geldiği ABD Başkanı Donald Trump’a “YPG-PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde varılan mutabakata kesinlikle uygun değildir” dedi. Başkan Trump da görüşme için “güçlü ve sağlam” dedi.

Tayyip Erdoğan ile Donald Trump arasındaki ilk yüz yüze görüşme dün Beyaz Saray’da gerçekleşti. ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Beyaz Saray’ın kapısında karşıladı. Burada kısa bir açıklama yapan Trump “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı burada ağırlamak onur. Görüşmenin başarılı geçeceğini biliyorum. Türkiye ile başarılı ve güçlü ilişkilerimiz var, daha iyi bir düzeye getireceğimizi düşünüyorum. Erdoğan ile güçlü ve sağlam görüşmemiz olacak. Öğle yemeği yiyeceğiz ve salonda bir açıklama yapacağız” şeklinde konuştu. İki lider, görüşmenin ardından Roosevelt Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Erdoğan tüm gözlerin çevrildiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Öncelikle ABD Başkanı Sayın Trump’a ve ekibine şahsım ve ekibime gösterdikleri ilgiden dolayı şahsım ve milletim adına şükranlarımı ifade ediyorum. Aramızdaki ilişkileri güçlü tutmamız karşılıklı çıkarlarımız yanında küresel barış ve istikrar için de önemlidir. Bölgemizin içinden geçtiği bu çalkantılı dönemde özellikle de iki ülkenin göstereceği yakın işbirliği her zamankinden daha büyük önem kazanmıştır. Esasen Amerika ile BM, NATO ve G-20 gibi kilit kuruluşlar içinde zaten yakın işbirliği içindeyiz. Doğrusu ben bu ziyaretimizi bu bakımdan tarihi dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum.

DEAŞ başta olmak üzere bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı müşterek bir dayanışma ortaya koymamız büyük önem ifade etmektedir. Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmekte kararlıyız. Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yoktur. Özellikle YPG-PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde varılan mutabakata kesinlikle uygun değildir. Aynı şekilde terör örgütlerinin faaliyetlerini bahane ederek bölgenin inanç ve etnik yapısını değiştirmek isteyenlere de izin vermemeliyiz. Suriye, Irak, Yemen ve Libya’daki kaosu fırsata çevirmek isteyenler eninde sonunda kaybedeceklerdir. İki müttefikin dayanışma ve işbirliği eli kanlı cinayet şebekelerini bertaraf etmek için kafidir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER