Türk Yurdu

Çin’den ABD’ye Sert Uyarı

Çin’den Amerika’ya uyarı! Çin’in uyarısı uluslararası ticaret kurallarına uyulması hususunda…

Çin’den ABD’ye Sert Uyarı
Son Güncellenme Tarihi:02 Nisan 2017 - 14:21 - 334 kez görüntülendi.

Çin’den Amerika’ya uyarı! Çin’in uyarısı uluslararası ticaret kurallarına uyulması hususunda…

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından cumartesi günü yapılan açıklamada, ABD başkanı Donald Trump’ın Amerika’nın yabancı ülkeler ile yaptığı ticareti düzenleme amacıyla imzaladığı yasanın , uluslararası ticaret kurallarına uymadığına dikkat çekildi.

Açıklamada Başkan Trump’ın ithalat ve ihracatı kontrol etmek amacıyla imzaladığı 2 yasanın, başka ülkelerinde hakkını koruyan uluslararası ticaret hukukuna saygılı olması gerektiği ifade edildi.

“Çin’in Amerika ile olan ticari ilişkilerine eşitlik ve ortak menfaatlerin korunması şartı ile devam etmek istiyor” cümlelerine vurgu yapılan açıklamada ABD başkanı Donald Trump ise, geçtiğimiz Cuma günü ABD’nin yaptığı ihracat ve ithalatına yapılan tacizleri engellemek amacıyla 2 yeni yasa çıkartarak, sonrasında da önümüzdeki Perşembe ve Cuma günleri, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Florida’daki malikhanesinde bir görüşme yapacağı ifade edildi.

Ayrıca Çin ve Güney Kore’nin Güney Çin Denizi’ndeki ticaretini konu alacak görüşmede Çin ve ABD arasındaki ticari anlaşmalar ve uygulanacak kuralların görüşeleceği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre Trump, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Çin Cumhurbaşkanı ile yapacağım görüşme en zor görüşmelerden biri olacak” duyurusunu yapması, görüşmenin ne denli zorlu geçeceğinin bir göstergesi olarak değerlendirildi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER