Türk Yurdu

CHP TBMM’den Geri Mi Çekilecek?

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

CHP TBMM’den Geri Mi Çekilecek?
Son Güncellenme Tarihi:19 Nisan 2017 - 19:48 - 267 kez görüntülendi.

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Selin Sayek Böke, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’da geçersiz sayılan mühürsüz pusula ve zarfları son anda geçerli saymasının “seçimi şaibeli hâle getirdiğini” vurgulayarak “Referandum yenilenmelidir, tekrar edilmelidir. CHP bu süreçte üzerine düşen her şeyi yapacaktır” şeklinde konuşan Böke, bir gazetecinin “Nedir bunlar?” sorusunu “Bunların içine Meclis’ten çekilmek de çalışmaya devam etmek de girer” ifadelerini kullandı.

CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Böke, “Türkiye yıllardır seçim yapıyor. İlk defa bir seçimin meşrutiyeti hem ulusal hem uluslararası düzeyde şaibeli hale geldi. Bunu Türkiye’ye yaşatmaya kimsenin hakkı yok. AGİT gözlemcileri Türkiye’nin davetiyle geldi. Siz bunlara ‘Haddini bil’ diye söylediğinizde suçu kabul ettiğiniz anlama geliyor. Kimseye had bildirmeye değil Türkiye’de demokrasiyi yükseltmeye ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Böke ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın referandum ile ilgili “1-0 ya da 5-0 kazanmışsın bir önemi yok, önemli olan maçı almaktır” şeklindeki yorumuna atıfta bulunarak, “Bizler meselenin Türkiye meselesi olduğunu her yerde anlattık. Oysa karşımızdakilerde bunu bir maç olarak gören anlayış var. Sayın Cumhurbaşkanı’nın kullandığı cümleler bunu Türkiye meselesi olarak değil siyasi bir mesele olarak gördüğü ortadadır”dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER