Türk Yurdu

CHP Referandumu İptal Mi Ettirecek?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, referandum iptal edilmesi için YSK’ya başvuruda bulundu.

CHP Referandumu İptal Mi Ettirecek?
Son Güncellenme Tarihi:18 Nisan 2017 - 23:51 - 262 kez görüntülendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, referandum iptal edilmesi için YSK’ya başvuruda bulundu.

Bülent Tezcan, “Baskı ve tehditle alınamayan sonuç YSK devreye sokularak alınmaya çalışılmıştır. Bu seçim meşruiyeti olmayan bir mühürsüz seçimdir”şeklinde konuştu.

Ankara’da Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) referandum itirazında bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP’li milletvekiliyle birlikte YSK’ya geldi.

“Halk oylamasının iptalini istiyoruz” diyen Tezcan Girişte basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan, ’Hayır’ propagandasının yasak, ’Evet’ propagandasının serbest olduğu bir ortamda yapıldı. ’Evet’ kampanyası devlet, ’Hayır’ kampanyası millet haline dönüştü. Millet kampanyası aslında devlet kampanyasına galip geldi. Ancak kampanya dönemi boyunca uygulanan hukuksuzluklar kampanyadan sonra oy kullanma günü ve sayımında devam etti. Devlet kampanyası yürütenler baskı ve tehditler ile alamadıkları sonucu en son oy kullanma, sayım döküm sırasında YSK’yı devreye sokarak almaya gitmiştir. Bu seçim tarihimize bir yeni seçim türünü eklemiştir. O da mühürsüz olarak anılacaktı. Bu seçim meşrutiyeti olmayan mühürsüz seçime dönüşmüştür. Sonuçlar gayri meşrudur. İşte bu sebeple sonuçlar kesinleşmeden bütün hukuk yollarını kullanmak üzere YSK’ya itiraz dilekçesi verdik. Halk oylamasının iptalini istiyoruz. Halk oylamasının meşrutiyeti, tek şey bu oylamanın iptalidir” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER