Türk Yurdu

CHP Referandum Sonucunu Avrupa insan Hakları Mahkemesi’ne Taşımaya Hazırlanıyor

Cumhuriyet Halk Partisi referandum sonucunu AİHM’e götürüyor.

CHP Referandum Sonucunu Avrupa insan Hakları Mahkemesi’ne Taşımaya Hazırlanıyor
Son Güncellenme Tarihi:26 Nisan 2017 - 23:32 - 248 kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi referandum sonucunu AİHM’e götürüyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 16 Nisan’da yapılan referandum sonuçlarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacaklarını bildirdi.

CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Referandum sonuçlarına ilişkin AİHM’e başvuru yapacaklarını vurgulayarak, “Önümüzdeki dönemde AİHM’e başvuru yapacağız. Aydınlık günlerde tekrar buluşacağımızdan hiç şüphemiz yok” dedi.

Böke, CHP MYK haftalık değerlendirme toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu. AKPM’nin Türkiye’ye siyasi denetim kararı vermesini değerlendiren Böke, “Kararı dün hep beraber üzüntüyle takip ettik. Bu karar ile Türkiye denetimden çıkan sonra da denetime alınan ilk Avrupa ülkesi oldu. Bunun siyasi bir karar olarak geçiştirilemeyecek olmasının altını çiziyoruz. Bu karar siyasi gerekçe ile falan değil, Türkiye’deki iktidarın başta OHAL olmak üzere somut uygulamaları nedeniyle verilmiştir. Alınan karar Türkiye’nin demokratik standartlardan uzaklaştığını bir ifadesidir” şeklinde konuştu.

Türkiye’de hukuksal olarak son başvurulacak merci Anayasa Mahkemesi olmasına rağmen CHP, Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapmadan AİHM’e başvuruda bulunacağını açıkladı. Gazeteciler de CHP Sözcüsü Böke’ye, ‘AİHM’den önce AYM’ye gidilecek mi?’ sorusu yöneltildi. Sözcü Böke, “Verdiğimiz karar AİHM’e gitmek yönündedir. Bu süreçteki hukuki adımları da sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER