Türk Yurdu

CHP Ve HDP’li Üyeler TBMM’inde Komisyonunu Terk Etti

Türkiye Büyük Millet Meclisinde’de HSK’ya üye belirlenmesi için kurulan komisyonda sinirler gerilince CHP ve HDP’li üyeler komisyonu terk etti.

CHP Ve HDP’li Üyeler TBMM’inde Komisyonunu Terk Etti
Son Güncellenme Tarihi:10 Mayıs 2017 - 11:37 - 289 kez görüntülendi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde’de HSK’ya üye belirlenmesi için kurulan komisyonda sinirler gerilince CHP ve HDP’li üyeler komisyonu terk etti.

TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon, Meclis tarafından Hakimler ve Savcılar Kuruluna seçilecek 7 üyenin üç katı adayın belirlenmesi amacıyla bir araya geldi. CHP ve HDP milletvekilleri, oylamaya katılmayacaklarını belirterek, salonu terk etti.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop başkanlığında toplandı. Aday adaylarının başvurularının incelenmesi amacıyla kurulan Alt Komisyon Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Murat Alparslan, alt komisyon çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Başvuran kişilerin bütün evraklarının incelendiğini belirten Alparslan, başvuran kişilerin mesleklerine göre ve geçerli bir belge ile başvurup başvurmadığı konularına bakıldığını vurguladı.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da yaptığı konuşmada, alt komisyona neden üye vermediklerini anlattı. HDP’liler, Beştaş’ın konuşmasının ardından salondan ayrıldı.

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, yargının bir cemaatin ya da grubun vesayeti altına girmemesi gerektiğini belirterek, “Yargı bağımsız olmalıdır, yargı bağımsızlığı kişinin bağımsızlığının güvencesidir ama bakıyoruz bağımsız yargı yerine, tabi yargı arayışı devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Cemaatin, hedefine ulaşmak için geçmişte, mahkemeleri ve yargıyı bir araç olarak kullandığını ifade eden Tezcan, “Şimdi yeniden bu filmi görüyoruz. Geçmişte cemaat vardı, bugün ise Hakyolcular, Menzilciler denilen yeni cemaatler üzerinden iktidar devşirildiğini görüyoruz. Aday adaylarının referanslarına baktık, bazılarında AK Parti il başkanı ya da yöneticisinin referansı var. Böyle yaparak, yargıyı yeni felaketlere sürüklüyorsunuz, yapmayan bunu.”dedi.

Tezcan’ın “Sizi çalışmanızla baş başa bırakıyoruz.” sözlerinden sonra,CHP milletvekilleri de salonu terk etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER