Türk Yurdu

‘Bidat Demek Doğru mu?’ Mehmet Görmez Açıkladı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kutlu Doğum Haftası hakkında “Bidat demek doğru değil” dedi.

‘Bidat Demek Doğru mu?’ Mehmet Görmez Açıkladı
Son Güncellenme Tarihi:23 Nisan 2017 - 13:35 - 216 kez görüntülendi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kutlu Doğum Haftası hakkında “Bidat demek doğru değil” dedi.

Kutlu Doğum Haftası’nın asla Mevlit Kandili’ne alternatif olmadığını vurgulayan Görmez “Allah aşkına, bu kardeşlerimize, hocalarımıza soruyorum ben, yüzbinlerce gencimizin siyer okumasına nasıl bidat dersiniz? Sevgili Peygamberimizin bir hafta boyunca dünyanın her tarafında emin vasfının anlatılmasına hangi akla hizmet ederek bidat denir, böyle bir şey kabul edilebilir mi?” dedi

Görmez bidat kavramının bilhassa son yıllarda coğrafyamızı kasıp kavuran yanlış bir Selefilik anlayışının meydana getirdiği bir düşünce olduğunu vurgulayarak “Biz yapılan işin Allah’ın kitabına, Resulü Ekrem’in sünnetine uygun olup olmadığına bakarız. Biz onun İslam’ın temel ilkeleri ışığında insanlığa faydalı olup olmadığına bakarız. Dolayısıyla Mevlit Kandilimizi idrak ederiz, mevlidi şerifimizi en güzel bir şekilde okuruz, o gece yine en güzel bir şekilde idrak ederiz. Ama Resulü Ekrem Aleyhisselamın mesajını toplumun bütün kesimlerine taşımak için de bu haftayı idrak etmeye devam ederiz” şeklinde konuştu.

Görmez, konuşmasında “Toplumun, bilhassa genç kuşakların dine güveni yok oldu, dine güveni yara aldı. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bunu tedavi etmekte yetersiz kalıyoruz. 100 bini aşkın personelimizle seferber olmuş vaziyette yeniden o güven toplumunu inşa etmeliyiz” ifadelerine yer verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER