Türk Yurdu

Başbakan Binali Yıldırım: “Milletin Kabul Ettiğini Ana Muhalefet Partisi Kabul Etmese Ne Yazar?”

Başbakan Binali Yıldırım, CHP’nin seçim sonuçlarını kabul etmemesini değerlendirdi.

Başbakan Binali Yıldırım: “Milletin Kabul  Ettiğini Ana Muhalefet Partisi Kabul Etmese Ne Yazar?”
Son Güncellenme Tarihi:28 Nisan 2017 - 12:01 - 261 kez görüntülendi.

Başbakan Binali Yıldırım, CHP’nin seçim sonuçlarını kabul etmemesini değerlendirdi.

Başbakan Yıldırım, BBC World’e verdiği röportajda Soruları cevaplandırdı. CHp’nin “seçim sonuçlarını kabul etmiyoruz” şeklindeki söylemlerine ise ” “Milletin kabul ettiğini ana muhalefet partisi kabul etmese ne yazar?” diyerek tepki gösterdi.

Başbakan’a “Ana muhalefet partisi CHP’nin seçim sonuçlarını kabul etmediğini açıklamasına, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracağını söylemesine ne diyorsunuz?” diye soruldu. Yıldırım, ise “Milletin kabul ettiğini ana muhalefet partisi kabul etmese ne yazar? Milletin verdiği kararı mahkemede dönüştürmeye hiç kimsenin hakkı yok. Ne Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ne Anayasa Mahkemesinde ne de başka bir mahkeme milletin verdiği kararı değiştiremez. Milyonların verdiği kararı yine millet değiştirir. Onun için bunlar beyhude gayretlerdir. Benim tavsiyem ana muhalefet partisi milletin iradesine tabi olmak, bir daha ki seçimlere veya referanduma daha çok çalışıp, daha çok milletin gözünü girsin.” şeklinde cevap verdi.

Röportajda ayrıca, Türkiye’de yapılan referandumla ülkenin “diktatörlüğe ve tek parti yönetimine” doğru gittiği eleştirilerine ilişkin Yıldırım, yapılan bu eleştirilerin çok acımasız olduğunu ifade eden Yıldırım, “Diktatörlük olan yerde seçim olur mu? Siyasi partiler olur mu? Vatandaşın oy verdiği yerde diktatörlük olur mu? Bunların hiçbirisine, bu iddialara katılmak mümkün değil çünkü 50 milyona yakın vatandaş sandığa gitti, oy verdi ve tercihini kullandı.” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER