Türk Yurdu

Apple, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ı tanıttı… İşte Özellikleri

Apple tanıtımını yaptığı iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’da alışılageldiği gibi tasarımda sansasyonel bir değişiklik yapmamış. iPhone 7’de, iPhone 6s’in kasasına kıyasla telefonun arka kısmında değişikliğe gitmiş.

Apple, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ı tanıttı… İşte Özellikleri
Son Güncellenme Tarihi:08 Eylül 2016 - 10:53 - 595 kez görüntülendi.

Apple, iPhone 7 ile Arkadaki anten çizgilerinin kalkmasının yanısıra kameranın olduğu kısmın büyüklüğü dikkat çekiyor. Buna ek olarak yeni jenerasyon iPhone telefonlarda Jet Black ve Black olmak üzere iki farklı renk seçeneği sunacak olan Apple, Jet Black renk seçeneğini sadece 128GB ve 256GB hafızalı modellerinde sunacak. iPhone 6 ile birlikte başlayan büyük ekranlı Plus modelleride yine bu seride de iPhone 7 Plus olarak karşımıza çıkacak.

iPhone 7 yeni geliştirilen ekranıyla, iPhone 6s’de kullanılan Retina HD ekranlara oranla %25 daha parlak bir görüntü sunuyor. Bu açıklamayla beraber, kullanıcın daha canlı görüntüler yakalaması amaçlanan yeni ekranların diğer firmalarda olduğu gibi batarya ömrünü nasıl etkileyeceği sorusu kamuoyunda tartışılmaya başlandı.

Yenilenen Home Butonu

Apple’ın yeni telefonunda öenmli bir detay ise yenilenen home tuşu. Fiziksel home tuşu yerine Force Touch adıyla duyurduğu yeni teknolojisini kullanan Apple, bu teknolojinin basınca duyarlı bir home tuşu olduğunu açıkladı. Fiziksel kısıtlamalarıda bu özellikle kaldıran Apple, yeni home tuşu ile butona daha fazla özellik ve kolay kullanım amaçlıyor.

iphone 7 ve iphone 7 plus

3.5 mm’lik Kulaklık Girişi Kaldırıldı

iPhone 7 ile beraber bu zamana kadarki iPhone’larda bulunan 3.5mm’lik standart kulaklık girişi kaldırılıyor. Daha kaliteli ses amacıyla Lightning girişinden bağlanan kulaklıklar ön plana çıkarken kablosuz kulaklıklarda kullanılabilecek.

Çift Hoparlör

iPhone 6S modelinde alt kısımda tek hoparlör bulunduran Apple, ahize kısmını ise telefon görüşmeleri için kullanıyordu.Ancak iPhone 7 ile birlikte ahize kısmınında hoparlör olarak kullanılabileceği açıklandı. Böylece Apple kullanıcıya daha kaliteli ses sunarken, stereo hoparlöre de geçmiş olacak.

Yeni Kamera

Apple, iPhone 7 ile birlikte önemli değişiklikler yaptığı kamera bölümünde, eski modellerine kıyasla mercek kısmının büyütüldüğü görüldü. Bununla bereaber kameranın özelliklerinde de önemli değişikliklere giden Apple, karşımıza daha gelişmiş bir sensörle çıkıyor. 12MP destekli arka kamerasında 4K video kaydı yapılan iPhone 7’de, ön kamera ise

7MP ve Full HD olarak sunulacak.

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ta sadece boyut ve ekran çözünürlükleri farkı varken, yeni iPhone 7 Plus’ta , iPhone 7 ‘den farklı olarak f/1.8 diyafram açıklığında 12MP değerinde çift kamera sunarak modeller arasında daha belirgin farklar koymakta. Bu kamera değişimi ile iPhone 7 Plus geniş açılı fotoğraflar ve 2 kat optik zoom yapma özelliği kazanıyor.

screen-shot-2016-09-08-at-01-20-42

Suya ve Toza Dayanıklı

İPhone 7 ‘nin suya ve toza dayanıklı olduğu açıklanırken sertifikası hakkında bir bilgi verilmedi.Ancak suya dayanıklılığı ile öne çıkan Sony Xperia telefonların sahip olduğu IP 65/68 sertifikasına sahip olmadığı sürece bu özelliği ile ön plana çıkmakta zorlanacağı aşikar. Şu hatırlatmada fayda var, iPhone 7’nin suya dayanıklı olması, su geçirmediği anlamına gelmez.

Teknik Özellikler

Teknik özellik olarak Apple yeni geliştirdiği A10 işlemcisiyle çalışacak olan iPhone 7’de 2GB Ram bulunuyor. Iphone 7 Plus’ta 3 GB Ram kullanılırken yeni jenerasyonun bir önceki nesil Apple telefonlara göre %35-%45 arası daha yüksek performans sağladığı iddia ediliyor.

Peki iPhone 7’nin Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Şüphesiz her kullanıcının aklını kurcalayan soru telefonun satış fiyatı. ABD bazlı fiyatlar göz önüne alındığında iPhone 6S 16GB ve iPhone 7 32GB modellerinin fiyatı eşdeğer iken başlangıç fiyatının 649 dolar olduğu açıklandı. Türkiye’deki vergi ve döviz kuru farkının telefona ne kadar fiyat ekleyeceği merak konusu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER