Türk Yurdu

Almanya Ve İsrail Arasında Kriz!

İsrail ve Almanya arasında büyük kriz! Netanyahu görüşmeyi iptal etti.

Almanya Ve İsrail Arasında Kriz!
Son Güncellenme Tarihi:25 Nisan 2017 - 21:42 - 314 kez görüntülendi.

İsrail ve Almanya arasında büyük kriz! Netanyahu görüşmeyi iptal etti.

Resmi ziyaret için İsrail’de bulunan Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in muhalif sivil toplum örgütleriyle görüşmesi Netanyahu’nun tepkisini neden oldu. Netanyahu Gabriel’le olan görüşmesini iptal etti.

Almanya ile İsrail arasında kriz çıktı. İsrail’e resmi ziyarette bulunan Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Başbakan Netanyahu’dan önce sol görüşlü sivil toplum örgütlerini ziyaret etmesi Netanyahu’nun tepkisine neden oldu.
Netanyahu’nun, Gabriel’i, İsrail hükümeti ile sık sık ters düşen Breaking The Silence ve B’Tselem’le görüşmesi halinde ikili görüşmelerini iptal etmekle tehdit ettiği iddia edildi.

Reuters’ın haberine göre Netanyahu, Gabriel ile görüşmesini iptal etti.

Dışişleri Bakanı Gabriel ise Netanyahu’nun bu sert çıkışına karşın geri adım atmamakta kararlı. Tehditleri basından öğrendiğini vurgulan Gabriel, sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmesinin ‘tamamen normal’ olduğunu ifade etti.

Alman kamu kanalı ZDF’ye konuşan Gabriel, “İsrail Başbakanı’nın Almanya’yı ziyaret ederek hükümeti eleştiren kişilerle görüşmek istediğini ve bizim kendisine bunun mümkün olmadığını söylediğimizi düşünün. Böyle bir şey düşünülemez. Sadece hükümetin bakanlıklarında bulunan kişilerle görüşürseniz hiçbir ülkede asla resmin bütününü göremezsiniz.” dedi.

Netanyahu’nun bu tehdidini gerçekleştirmesi halinde İsrail, eşine pek rastlanmayan bir adım atmış olacak.

Öte yandan bu durum, İsrail’in, Filistin topraklarındaki ihlallerini belgeleyen Breaking The Silence ve B’Tselem’e yönelik tutumunu her geçen gün daha da sertleştirdiğinin bir kanıtı olarak değerlendiriliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER