Türk Yurdu

ABD Suriye’yi Vurdu! Dünya Ayakta!

Dünya bu haberi konuşuyor! ABD Suriye’ye ilk kez saldırı düzenledi. Çok sayıda can kaybı var. İşte detaylar…

ABD Suriye’yi Vurdu! Dünya Ayakta!
Son Güncellenme Tarihi:07 Nisan 2017 - 15:23 - 272 kez görüntülendi.

Dünya bu haberi konuşuyor! ABD Suriye’ye ilk kez saldırı düzenledi. Çok sayıda can kaybı var. İşte detaylar…

Edinilen bilgiye göre ABD, Akdeniz’deki savaş gemilerinden 59 Tomahawk Cruise füzesini Şinsar ve El Şayrat hava üslerine fırlattı. İdlib’e kimyasal saldırı düzenleyen uçakların kullandığı Şayrat hava üssünün imha edildiği ve Füze saldırısında meydana gelen can kayıplarıyla ilgili çelişkili bilgilerin olduğu öğrenildi.

Sosyal medya bu haberle adet sarsıldı. Saldırıya uğrayan Şayrat hava üssünün içinden ilk görüntülersosyal medya üzerinden insanlara ulaşmaya devam ediyor. Görüntüde, üssün hasar aldığı görülüyor.

Rus resmi televizyonunun verdiği haberler ise, hava üssünde açılan çukurları ve enkaz görüntülerini ekrana getirdi ve görüntülerde pistlerde neredeyse hiçbir hasar olmadığı dikkatleri çekti.

Öte yandan BBC muhabirinin bir askerin anlattıklarına ilişkin attığı twit şöyle:

“Gizlenecek zaman yoktu. Uyuyorduk, ilk füzenin dehşetiyle uyandık. Gizlenecek zaman yoktu…”

Bazı kaynaklara göre ise füzelerin düşmesiyle hava üssünde büyük bir yangın çıktı.

İlk haber, ABD’nin Suriye’de Şam rejimine ait hava üslerini vurmasıydı ve İdlib’de hafta içinde 70’den fazla insanın kimyasal saldırıyla ölmesi üzerine Pentagon Akdeniz’deki savaş gemilerinden Suriye’ye füze fırlattığı biliniyor.

Yedinci yılına giren iç savaşta ilk kez Suriye’deki hedefleri vuran ABD, Akdeniz’deki savaş gemilerinden 59 Tomahawk Cruise füzesi ateşlendiği bilgisini verdi. Füzeler saat 04.40’ta fırlatıldı ve saldırıyı televizyonlar yayınlarını keserek verdi. Vurulan hedefler ise, Şinsar ve El Şayrat hava üsleri.

Söz konusu saldırıya İngiltere, Türkiye, Fransa, Japonya, Hollanda, Suudi Arabistan, İsrail, Polonya ve Avustralya gibi devletler operasyona tam destek verirken, Şam rejiminin müttefikleri Rusya ve İran ise tepkilerini ortaya koydu.

EMRİ TRUMP VERDİ
ABD Başkanı Donald Trump, saldırı emrini bizzat kendisinin ŞU SÖZLERLE İFADE ETTİ:

“Bu akşam kimyasal saldırının gerçekleştirildiği Suriye’deki hava üslerinin vurulması talimatı verdim. Tüm uluslara Suriye’de devam eden katliam ve ölümlerin son bulması için çağrı yapıyorum. Kimyasal silahların kullanımı ve yayılmasını önlemek Amerika’nın ulusal güvenliği için de hayati önem taşımaktadır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER