Türk Yurdu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: “İran’ın Suriye’deki Müdahaleleri Şiddeti Artırdı”

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Suriye konulu görüşmelerin doğrudan parçası olmadığını, fakat Suriye’de şiddet olaylarını azaltacak çalışmaları desteklediklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: “İran’ın  Suriye’deki Müdahaleleri Şiddeti Artırdı”
Son Güncellenme Tarihi:05 Mayıs 2017 - 0:04 - 226 kez görüntülendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Suriye konulu görüşmelerin doğrudan parçası olmadığını, fakat Suriye’de şiddet olaylarını azaltacak çalışmaları desteklediklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığının yeni sözcüsü Heather Nauert, Astana görüşmelerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada görüşme sonrasında Rusya, Türkiye ve İran’ın Suriye’de şiddet olaylarının azaltılması adına bir mutabakata vardığına dikkat çekildi. Açıklama şöyl:

“ABD, insani yardımların gerekli yerlere ulaşması, DEAŞ ve diğer terör gruplarının yenilgiye uğratılması, siyasi geçiş için uygun ortamın yaratılması ve samimi bir şekilde Suriye’de şiddet olaylarını azaltmayı hedefleyen bütün çabaları desteklemektedir. Türkiye ve Rusya’nın bu mutabakatın gerçekleşmesi ve sahadaki zor şartlara rağmen Suriyeli muhaliflerin bu görüşmelerde yer alması için gösterdikleri çabadan dolayı memnuniyet duyoruz.”

Açıklamada, ABD’nin Astana mutabakatı hakkında kaygılarının olduğuna vurgu yapılarak, “Buna İran’ın garantör olarak adlandırılması da dahil. İran’ın Suriye’deki müdahaleleri şiddeti artırdı, durdurmadı ve İran’ın Esed rejimine verdiği sorgusuz destek, Suriye halkı için perişan bir duruma dönüştü.”şeklinde konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü daha önceki görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığına dikkati çekti ve bu sebepten dolayı daha dikkatli olduklarını kaydederek açıklamasına şöyle devam etti:

“Rejimin daha önce hiç yapmadığı bir şey olan sivil halka yönelik saldırılarını tamamen sona erdirmesini umut ediyoruz. Türkiye’nin garantörlüğünde muhaliflerin de verdikleri sözleri yerine getirmeleri gerekiyor ve Suriye halkının hükümet kurabilmek adına çabalarını çalan Hay’at Tahrir el-Şam dahil olmak üzere terör listesindeki gruplardan uzak durmaları gerekiyor.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER