Türk Yurdu

AB Komisyon Başkanı Türkleri Haklı Görüyor

Eski AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen’in açıklaması herkesi şaşırttı. Eski başkan Türkleri haklı gördüğünü söyledi.

AB Komisyon Başkanı Türkleri Haklı Görüyor
Son Güncellenme Tarihi:23 Mart 2017 - 22:25 - 369 kez görüntülendi.

Eski AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen’in açıklaması herkesi şaşırttı. Eski başkan Türkleri haklı gördüğünü söyledi.

Türkiye’de yapılacak referandum öncesinde Almanya’da Türk siyasetçilere getirilen engellemeleri eleştiren
Günter Verheugen, AB ile Türkiye arasında yaşanan güncel tartışmalarda, nesnel argümanların ve makul konuşmaların yerine duyguların alması nedeniyle bir krizin yaşandığı değerlendirmesinde bulunarak bundan iki tarafın da zarar göreceğini söyledi ve AB’den uzaklaşmasının Türkiye’de ekonomik gerilemeye ve siyasi izolasyona yol açabileceğini ifade etti.

Eski başkan Verheugen, AB’nin de iç politikadaki risklere ilaveten yeni risklerle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulunarak Almanya’da Türk siyasetçilere getirilmesi hakkında “Ben bu yasakları ve engellemeleri demokratik oyun kurallarının ihlali ve Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarına hakaret olarak görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Verheugen “Birçok politikacı, sadece Almanya’da değil, Türk siyasetçiler istenmeyen yabancı ilan edildiğinde bunun seçmenlerinin hoşuna gittiğini fark etti. Ben bunu tehlikeli fırsatçılık olarak görüyorum.” şeklinde konuştu.

Hollanda Başbakanı’nın Türkiye’ye yönelik sert tutumunun ülkesindeki seçim sonuçlarını kendi lehine etkilediği yönündeki değerlendirmeyi paylaştığını ifade eden Verheugen, “Bu örnek, siyasi kararları etkilemek için Wilders gibi popülistlerin hükümette yer alması gerekmediğini gösteriyor. Bu, beni büyük endişeye sevk ediyor. AB’deki agresif nasyonalizmi, onun tez ve programlarını kopyaladığımızda yenemeyiz.” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER