Türk Yurdu

Uzmanlardan Deprem Uyarısı

Alman uzmanlar yaptıkları araştırmada deprem fay hattının doğu kanadında biriken enerjinin büyük bir depremin meydana gelme olasılığını artırdığını öne sürdü.

Uzmanlardan Deprem Uyarısı
Son Güncellenme Tarihi:19 Mayıs 2017 - 11:02 - 359 kez görüntülendi.

Alman uzmanlar yaptıkları araştırmada Deprem fay hattının doğu kanadında biriken enerjinin büyük bir depremin meydana gelme olasılığını artırdığını öne sürdü.

Alman uzmanlar, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda yeni bir araştırma gerçekleştirdi. Prof. Dr. Marco Bohnhoff’ın başında bulunduğu ekip GFZ Alman Jeoloji Araştırmaları Merkezi’nce yapılan araştırmaya göre olası bir deprem Marmara Denizi’nin doğusunda gerçekleşecek.

Gazete Habertürk’te yer alan habere göre, deprem öncesinde insanları uyarmak için birkaç saniyelik kısa bir zaman dilimi de bulunacak. Geophysical Journal International’da yayımlanan Bohnhoff imzalı araştırmada fayın doğu kanadında biriken enerjinin büyük bir depremin meydana gelme olasılığını artırdığı kaydedildi. Bilim adamı, 2013’teki araştırmasında İstanbul’da 7 büyüklüğünde bir depremin gerçekleşebileceğini söylemişti.

Prof. Dr. Ahmet Ercan ise, “İstanbul’daki kabuğun yapısına göre 2 deprem olacak. Almanların aşağı yukarı bizimle fikirleri örtüşüyor. Biri Küçükçekmece -Sivriada arasında 6.4 ile 6.7 büyüklüğünde. Bir deprem de Tekirdağ ile İstanbul sınırında. O da 7.0-7.2 arasında. Fay hattının doğu kanadında bir kilitlenme var. Fenerbahçe burnu ile Bakırköy arasında. 6.4 ile 6.7 büyüklüğünde bir depremle o kilidin açılacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER